Aktualności
W dniu 11 grudnia 2024 o godzinie 14.00 odbyło się Spotkanie Świąteczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas wydarzenia mieliśmy przyjemność wysłuchać pięknego występu muzycznego, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
W dniach 24-27 listopada 2024 prof. Adriana Zaleska-Medynska, dr Aleksandra Pieczyńska, dr Paweł Mazierski, dr Magdalena Miodyńska-Melzer oraz dr Onur Cavdar wzięli udział w Winter School on CECs and DBPs: Occurrence, Impact and Elimination w Porto (Portugalia) gdzie prezentowano i dyskutowano wyniki otrzymane w ramach projektu H2OforAll (Innovative Integrated Tools and Technologies to Protect and Treat Drinking Water from Disinfection Byproducts (DBPs)).
W dniach 21-25 października 2024 r. mgr inż. Hanna Głowienke uczestniczyła w 5. Międzynarodowej Konferencji Nauki o Materiałach i Nanotechnologii "Future Materials Conference" w stolicy Grecji - Atenach. W trakcie konferencji doktorantka została nagrodzona w konkursie "Best Poster Presentation". Nagroda została ufundowana przez czasopismo Small Structures (wydawnictwo Wiley).
W dniach 21-25 października 2024 dr Aleksandra Pieczyńska, dr Paweł Mazierski, dr Magdalena Miodyńska-Melzer oraz dr Onur Cavdar wzięli udział w międzynarodowej konferencji Disinfection and Disinfection By-Products (DDBP2024) w Almerii (Hiszpania) gdzie zaprezentowali wyniki otrzymane w ramach projektu H2OforAll (Innovative Integrated Tools and Technologies to Protect and Treat Drinking Water from Disinfection Byproducts (DBPs)).
W dniach 11-12 września 2024 roku dr inż. Anna Gołąbiewska oraz dr inż. Emilia Gontarek-Castro wzięły udział w trzecim spotkaniu projektu „Circular Ocean-bound Plastic”, zorganizowanym przez Leibniz-Institut für Ostseeforschung Warnemünde i partnerów z Rostocku. Projekt ten realizowany jest w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027, a jego celem jest wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz bardziej zasobooszczędnych rozwiązań. Podczas tych dwóch dni, skoncentrowaliśmy się na analizie kluczowych wyzwań dla projektu oraz na planowaniu dalszych działań. Spotkanie na żywo było także doskonałą okazją do pogłębienia relacji z naszymi współpracownikami w bardziej swobodnej atmosferze. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu, w tym przedstawiciele organizacji takich jak: CLEAN, Ocean Plastic Forum, Plast Center Danmark, Uniwersytet Gdański, Leibniz-Institut für Ostseeforschung Warnemünde, Universität Rostock oraz Gdańskie Centrum Sportu.
Uniwersytet Stanforda opublikował aktualizację listy 2% najczęściej cytowanych naukowców w różnych dyscyplinach - World's Top 2% Scientists. Prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska znalazła się wśród naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.
Serdecznie gratulujemy!
Dnia 16.09.2024 r. podczas ceremonii otwarcia 66. Zjazdu Naukowego PTChem dr hab. Dagmara Jacewicz, prof. UG i dr Joanna Drzeżdżon zostały laureatkami Medalu Okolicznościowego PTChem za szczególne zasługi dla Polskiego Towarzystwa Chemicznego i wspieranie jego działalności w kraju i za granicą. Uroczystość uświetnił swoim wykładem Noblista w dziedzinie chemii Prof. Ben Feringa.
W okresie 02-06 września 2024 dr Joanna Drzeżdżon odbyła staż naukowy w grupie badawczej dr Hynka Beneš w Instytucie Chemii Makromolekularnej Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Tematyka prowadzonych badań dotyczyła charakterystyki materiałów polimerowych.
W okresie kwiecień-sierpień 2024 dr Joanna Drzeżdżon odbyła staż naukowy w grupie badawczej Prof. dr hab. inż. Janusza Datty w Katedrze Technologii Polimerów na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Tematyka prowadzonych badań dotyczyła nowoczesnych technik do analizy struktury chemicznej polimerów, szczególnie techniki MALDI-TOF do analizy poliuretanów, obsługi specjalistycznej aparatury do badań polimerów TG i DSC. Nawiązana została szersza współpraca naukowa pomiędzy Katedrą Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego PG, a Katedrą Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG.
Miło nam poinformować, że 3 doktorantów z Katedra Technologii Środowiska UG Wydział Chemii UG - mgr Mateusz Baluk, mgr Damian Makowski i mgr Kacper Pobłocki otrzymali stypendium wyjazdowe na 1-miesięczny staż w ośrodku zagranicznym. Konkurs był organizowany w ramach programu wsparcia zagranicznej mobilności polskich i zagranicznych doktorantów szkół doktorskich Uniwersytetu Gdańskiego (staże zagraniczne) w ramach projektu „Internacjonalizacja Szkół Doktorskich Uniwersytetu Gdańskiego” (numer projektu/umowy: BPI/STE/2023/1/00017/DEC/01 z dnia 19.10.2023 r., akronim: „INTER-DOC”, zadanie nr 2 – „Wsparcie zagranicznej mobilności doktorantów polskich i zagranicznych - staże zagraniczne”), finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach Programu „STER – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich”.
Gratulujemy!!!
W okresie marzec-czerwiec 2024 dr inż. Beata Bajorowicz odbyła staż naukowy w grupie prof. Pascala Van Der Voort w Ghent University w Belgii. Tematyka prowadzonych badań dotyczyła syntezy, charakterystyki i badania aktywności fotokatalitycznej nowych materiałów opartych na kowalencyjnych szkieletach organicznych i kropkach kwantowych. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu: program staży zagranicznych dla młodych naukowców UG.
UCZYMY SIĘ LEPIEJ UCZYĆ
Dr inż. Anna Malankowska, dr inż. Anna Gołąbiewska, dr inż. Joanna Nadolna, dr inż. Paweł Mazierski oraz dr inż. Aleksandra Pieczyńska w dniach 16-18 czerwca 2024 r. uczestniczyli w konferencji VIVA DYDAKTYKA organizowanej przez Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego. Odbyte wykłady, warsztaty i dyskusje dotyczyły innowacyjnych technik uczenia oraz wyzwań jakie stoją przed kadrą akademicką.
W dniu 07.07.2024 r. naukowcy z Laboratorium Fotokatalizy, dr Magdalena Miodyńska i dr inż. Onur Cavdar wzięli udział w „The SEA-EU green transformation in practice - Speed talking session with poster session” w ramach „SEA-EU TASK 4.4 Goes Greener Meeting 2024” na Uniwersytecie Gdańskim. Zaprezentowali plakaty ze swoich badań finansowanych przez Unię Europejską w ramach projektu Horyzont zatytułowanego „Innovative Integrated Tools and Technologies to Protect and Treat Drinking Water from Disinfection Byproducts (DBPs)” (Akronim: H2OforAll, Grant agreement ID: 101081963).
Miło nam poinformować, że Pani Natalia Wyźlić - studentka II roku studiów magisterskich na kierunku chemia realizująca swoją pracę dyplomową w Katedrze Technologii Środowiska pod opieką dr inż. Anny Gołąbiewskiej, zajęła III miejsce w konkursie za najlepszy poster popularnonaukowy zaprezentowany podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Chemia-Biznes-Środowisko ChemBiŚ. Pani Natalia przedstawiła poster pt. "Nanomotor typu Janus AuNR-Pt".
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
W miniony wtorek (04.06.2024) odbył się „International Day”, poświęcony kulinarnym tradycjom krajów, z których pochodzą pracownicy i goście z Katedry Technologii Środowiska. Udział wzięli: pracownicy i doktoranci oraz Nasi goście: Francesco Ricco z Uniwersytetu w Turynie oraz dwóch laureatów II edycji programu stypendialnego Prezydent Miasta Gdańsk im. Daniela Fahrenheita: Dipankar Das z Uniwersytetu Tripura w Indiach oraz José Daniel da Silva Fonseca z Uniwersytetu Pernambuco w Brazylii. Przygotowano specjały kulinarne z 5 Państw: Polski, Włoch, Turcji, Brazylii i Indii.
W dniu 4 czerwca br. grupa studentów pierwszego roku kierunku Ochrona Środowiska (studia II stopnia) wraz z dr Joanną Drzeżdżon, odwiedziła Rafinerię Gdańską. Studenci zapoznali się z metodami przetwórstwa ropy naftowej, produkcji i wykorzystania wodoru na ogromną skalę, metodami odsiarczania, a także dystrybucji paliw, olejów, asfaltów, smarów i parafin. Dowiedzieli się jak wygląda praca w rafinerii. Zapoznali się również z nowym projektem Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO), który jest w trakcie budowy.
Serdecznie informujemy, że z dniem 1 czerwca 2024 roku Pani dr hab. Dagmara Elżbieta Jacewicz, prof. UG została powołana na Opiekuna Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Serdecznie gratulujemy.
W dniu 26 maja br. grupa pracowników i doktorantów z Katedry Technologii Środowiska prezentowała doświadczenia chemiczne podczas 3. Pikniku Fahrenheita w Gdańsku. Odwiedzający stoisko mogli zanurzyć się w fascynujący świat nauki i m.in. zapoznali się z działaniem ciekłego azotu na "żywe kwiaty", wykonali chemiczny ogród oraz samodzielnie przygotowali kule do kąpieli.
W dniu 17 maja br. grupa studentów pierwszego roku kierunku Biznes i Technologia Ekologiczna (studia II stopnia) realizująca przedmiot „Gospodarka odpadowa w przedsiębiorstwach” na Wydziale Chemii, wraz z dr Joanną Drzeżdżon, odwiedziła Eko Dolinę w Łężycach. Studenci zapoznali się z szeroko pojętą gospodarką odpadami, metodami odzyskiwania surowców i przekazywania ich do dalszego odzysku lub recyklingu, a także ze sposobami ograniczania emisji gazów cieplarnianych dzięki systemowi odgazowania kwater składowych.
W okresie 01.04. – 30.06.2024 Francesco Ricco, student z Uniwersytetu w Turynie odbywa staż naukowy w Katedrze Technologii Środowiska w ramach programu Erasmus. W czasie pobytu, pod opieką dr inż. Aleksandry Pieczyńskiej oraz mgr. Mateusza Baluka, prowadzi badania z zakresu syntezy nanomateriałów na bazie MOF, ich charakterystyki oraz aktywności w procesach fotokatalitycznych.
Dipankar Das z University of Tripura odbywa staż naukowy w Katedrze Technologii Środowiska w okresie 24.04.2024– 31.12.2024. Doktorant jest jednym z trzech laureatów konkursu Stypendium im. Daniela Fahrenheita i realizuje projekt pt.:” Development and durability study of geopolymer based cement less construction materials by utilizing fly ash for a sustainable environment” przy współpracy z dr inż. Anną Gołąbiewską.
W marcu 2024 Prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska odbyła wizytę na Uniwersytecie w Tibilisi w Gruzji (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University). Wizyta odbyła się na zaproszenie Dr. Lela Kvinikadze z Instytutu Chemii Nieorganicznej i Elektrochemii. Podczas spotkania z grupą badawczą oraz Dyrektorem Instytutu, Prof. Zaleska-Medynska zaprezentowała potencjał badawczy Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, a tym samym przedstawiając możliwości współpracy.
Miło nam poinformować, że Pani Kierownik Katedry Technologii Środowiska Prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za "znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej" podczas Gali Dnia Nauki Polskiej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Więcej informacji: Prof. Adriana Zaleska-Medynska oraz prof. Hanna Mazur-Marzec nagrodzone podczas Gali Nauki Polskiej | Aktualności - Uniwersytet Gdański (ug.edu.pl)
Wśród laureatów konkursu UGrants – start 4 znalazły się trzy osoby z Katedry Technologii Środowiska (kolejność alfabetyczna): dr Joanna Drzeżdżon, dr inż. Anna Malankowska i mgr Kacper Pobłocki.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji: Laureaci UGrants | Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego sprzedało właśnie prawa do wynalazku autorstwa prof. dr. hab. Adama Lesnera oraz dr Natalii Grubej z Wydziału Chemii UG. Naukowcy opracowali diagnostyczny test do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego. Poprawi on jakość życia pacjentów i zwiększy skuteczność diagnostyki tej choroby.
Więcej informacji: Udana komercjalizacja stworzonego przez naukowców UG testu na raka układu moczowego | Aktualności - Uniwersytet Gdański
W styczniu 2024 dr inż. Joanna Nadolna odbyła tygodniowy staż naukowy na Uniwersytecie Monash w Australii, gdzie w grupie prof. Jasieniaka prowadziła badania nad syntezą i charakterystyką ogniw słonecznych. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus +.
Jesteśmy partnerem projektu Interreg Południowy Bałtyk dotyczącego tworzyw sztucznych trafiających do oceanów
Uniwersytet Gdański przyczyni się do identyfikacji, analizy i charakterystyki zebranych odpadów z tworzyw sztucznych, a także przeprowadzi recykling chemiczny frakcji odpadów, o niewystarczającej jakości by być poddanym metodom mechanicznym. Projekt Circular Ocean-bound Plastic (COP ) będzie realizowany w Katerze Technologii Środowiska w partnerstwie z przedstawicielami z Danii (CLEAN Cluster - Lider, The Foundation Plast Center Denmark, Ocean Plastic Forum), Szwecji (Sustainable Business Hub), Niemiec (University of Rostock, Leibniz Institute for Baltic Sea Research) i Polski (Uniwersytet Gdański, Gdański Ośrodek Sportu i Gdańska Fundacja Wody).
Więcej informacji na temat projektu COP można znaleźć na stronie www.circularoceanplastic.eu
Finansowanie: Projekt jest finansowany przez [Interreg South Baltic] ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, mającego na celu odblokowanie potencjału niebieskiego i zielonego wzrostu Morza Bałtyckiego poprzez współpracę transgraniczną między lokalnymi i regionalnymi podmiotami z Danii, Niemiec, Litwy, Polski i Szwecji.
W dniu 19.12.2023 r. pracownicy oraz doktoranci Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG wraz z Panią Kierownik Katedry Prof. dr hab. inż. Adrianą Zaleską-Medynską brali udział w wizycie studyjnej w firmie Flex w Tczewie. W czasie wizyty uczestnicy zostali zaznajomieni z obszarem działania firmy Flex, liniami produkcyjnymi, różnorodnością aparatury, robotami oraz automatyzacją, a także z wyzwaniami naukowo-biznesowymi, które stoją przed firmą.
13. grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla tegorocznych Absolwentów oraz nagrody w zakresie badań eksperymentalnych za wybitne osiągnięcia naukowe młodego pracownika Wydziału Chemii UG. Nagrody przyznane Absolwentom Wydziału Chemii z Katedry Technologii Środowiska:
🥇 Nagroda im. prof. Leszka Łankiewicza za najlepszą pracę magisterską o charakterze interdyscyplinarnym:
mgr Damian Makowski (opiekun: dr inż. Beata Bajorowicz)
🥇 Nagroda główna PTCHem za najlepszą pracę magisterską:
🥈Wyróżnienie: mgr Kacper Pobłocki (opiekun dr hab. Dagmara Jacewicz, prof. UG)
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Spotkanie wszystkich członków międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt „Innovative Integrated Tools and Technologies to Protect and Treat Drinking Water from Disinfection Byproducts (DBPs)”,AKRONIM: H2OforAll odbyło się 21 listopada 2023 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt finansowany jest w ramach programu Horyzont Europa. Podczas spotkania, w którym wzięło około 40 osób, odbyły się dyskusje dotyczące postępów prac badawczych realizowanych w poszczególnych zadaniach projektu. Uczestników powitały Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG oraz Koordynatorka projektu z ramienia UG prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska – Medynska. Spotkanie prowadził Lider projektu prof. Rui Martins z Uniwersytetu Coimbra w Portugalii. Pierwszą prezentację przygotował Andreas Kamilaris z Centrum Doskonałości Cyens przedstawiając opracowane w toku realizacji projektu czujniki mające monitorować produkty uboczne dezynfekcji (DBPs). Następnie Daniela Meilmann z firmy DHVMED przedstawiła zidentyfikowane ryzyka wpływu DBPs na jakość wody pitnej i środowisko. Po przerwie Luisa Duraes z Uniwersytetu w Coimbrze omówiła postęp w opracowywaniu alternatywnych technologii dezynfekcjiwody, które mogłyby mieć zastosowanie do usuwania DBPs. Kolejnym prelegentem był Rafael Laurenti z instytutu IVL ze Szwecji, który przedstawił ekonomiczną i środowiskową ocenę trwałości technologii usuwania DBPs. W ostatniej części spotkania Siemen Burssens z Uniwersytetu w Leeds przedstawił raport z badań dotyczących świadomości i zaangażowania obywateli w zakresie zapobiegania zanieczyszczaniom wody jak i dobrych praktyk wpływających na zmianę zachowań czynności domowych mogących poprawić ten stan. Na spotkaniu omawiane były również finansowe aspekty realizacji projektu, sposoby rozpowszechniania wyników projektu, jak i przedstawiono dotychczasowe zaangażowanie przedstawicieli konsorcjum w działalność klastrów zajmujących się problematyką wody i jej zanieczyszczenia w Unii Europejskiej.
Miło nam poinformować, że w dniu 18.11.2023 Fundacja na rzecz Jakości Kształcenia podczas gali studenckiego ruchu naukowego - StRuNa nagrodziła doktoratów z Katedry Technologii Środowiska: mgr. Mateusza Baluka i mgr. Damiana Makowskiego 2. nagrodą w ogólnopolskim konkursie EkoMaster. Doktoranci otrzymali nagrodę za projekt pt. „MOF-ujemy deszczówkę: z deszczu pod rynnę, a potem… do ogrodu!” dotyczącego potencjalnego zastosowania zbiorników retencyjnych na deszczówkę z oczyszczającym filtrem składającym się z węgla aktywnego, szkieletów metalo-organicznych lub pochodnych MOFs.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam poinformować, że doktoranci: mgr Mateusz Adam Baluk i mgr Damian Makowski z Katedry Technologii Środowiska UG otrzymali nagrody dla najlepszych studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego 2023 finansowane przez Santander za osiągnięcia naukowe, samorozwojowe i działania pro-bono.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W dniu 17.11.2023 r. doktorantka Pracowni Fotokatalizy mgr inż. Hanna Głowienke odebrała nagrodę za zdobycie 1 miejsca w ogólnouczelnianym konkursie „Rowerem na Uczelnię” w kategorii: największa liczba przejazdów wśród studentów i doktorantów. Celem konkursu była promocja zdrowego i ekologicznego stylu życia poprzez zachęcanie społeczności uniwersyteckiej do regularnych dojazdów do i z uczelni korzystając z roweru lub hulajnogi.
Fot. Marcel Jakubowski
W dniach 23-27 października 2023 r. dr inż. Anna Pancielejko, mgr inż. Hanna Głowienke oraz mgr Jakub Sowik brali udział w 4. Międzynarodowej Konferencji Nauki o Materiałach i Nanotechnologii w Walencji w Hiszpanii.
20 października 2023 na Wydziale Chemii odbył się Dzień Zrównoważonego Rozwoju na którym Dr inż. Aleksandra Pieczyńska wygłosiła wykład na temat Jak włożyć słońce do gniazdka elektrycznego?
W dniach 02-06.10.2023 miała miejsce wizyta dr inż. Aleksandry Pieczyńskiej na Uniwersytecie w Splicie (Chorwacja) w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility for Training, podczas której wygłosiła wykład na temat „TiO2 based nanocomposites as photoelectrodes for degradation of organic pollutants” oraz zapoznała się z badaniami i dydaktyką prowadzonymi na tej Uczelni w obszarze technologii środowiskowych.
W dniach 24-27.09.2023 pracownicy Laboratorium Fotokatalizy dr inż. Aleksandra Pieczyńska, dr inż. Paweł Mazierski i dr inż. Onur Cavdar wzięli udział w V Jesiennym Spotkaniu Polskiej Grupy Fotochemicznej Molecules & Light w Krakowie, gdzie zaprezentował plakaty z badań finansowanych przez Unię Europejską w ramach projektu Horizon pt. „Innowacyjne zintegrowane narzędzia i technologie do ochrony i leczenia picia” Woda z produktów ubocznych dezynfekcji (DBP) (akronim: H2OforAll, identyfikator umowy o udzielenie dotacji: 101081963).
W dniach 14-16.06.2023 r. doktoranci z Pracowni Fotokatalizy mgr inż. Hanna Głowienke oraz mgr Jakub Sowik wzięli udział w międzynarodowej konferencji NanoTech Poland w Poznaniu, podczas której przedstawili postery ze swoich badań.
W dniach 04-07.06.2023 r. mgr Marta Pawlak, lic. Kacper Pobłocki oraz mgr inż. Daniel Górzyński brali udział w XIX Ogólnopolskim Seminarium Doktorantów i Studentów „Na pograniczu chemii i biologii”, które odbyło się w Trzebieszowicach. Laureatem nagrody Sponsora – firmy CEMIS-TECH został lic. Kacper Pobłocki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W okresie luty-maj 2023 dr inż. Joanna Nadolna odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Kreteńskim, gdzie w grupie prof. Trikalitis’a prowadziła badania nad charakterystyką fizyko-chemiczną fotokatalizatorów na bazie TiO2 modyfikowanych lantanowcami. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu Program staży zagranicznych dla młodych naukowców UG.
Miło nam poinformować, że dr inż. Aleksandra Pieczyńska i dr inż. Beata Bajorowicz wzięły udział w Biegu dla ZDROWIA podczas III Dnia Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia (10.05.2023)
Gratulujemy i życzymy dalszych spełnionych wyzwań
W okresie 01.02. – 30.04.2023 Ena Dadić, studentka z Uniwersytetu w Splicie odbywała staż naukowy w Katedrze Technologii Środowiska w ramach programu Erasmus. W czasie pobytu, pod opieką dr Aleksandry Pieczyńskiej oraz Mateusza Baluka, prowadziła badania z zakresu syntezy nanomateriałów na bazie nanorurek TiO2 oraz MOF oraz ich aplikacji w procesach fotokatalitycznych, fotoelektrokatalitycznych i sorpcji.
Miło nam ogłosić, że mgr Mateusz A. Baluk doktorant z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG został na mocy Uchwały Nr 19/2023 Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów członkiem Zespołu ds. Popularyzacji Nauki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Miło nam poinformować, że lic. Kacper Pobłocki po raz drugi otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe na rok akademicki 2022/2023. Magistrant prowadzi badania naukowe w Katedrze Technologii Środowiska w Pracowni Materiałów i Procesów Katalitycznych pod opieką dr hab. Dagmary Jacewicz, prof. Uczelni i dr Joanny Drzeżdżon.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
W dniach 14-15.03.2023 odbyły się I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND mające na celu zapoznanie uczniów z możliwościami rozwoju kariery zawodowej w kierunku energetyki wiatrowej.
Pracownicy i doktoranci z KTŚ reprezentowali Uniwersytet Gdański oraz Uczelnie Fahrenheita.
Miło nam poinformować, że lic. Kacper Pobłocki został kierownikiem projektu ,,Nowe, zielone katalizatory postmetalocenowe w procesie polimeryzacji olefin i syntezy biodiesla''. Program jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach konkursu Perły Nauki. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Dagmara Jacewicz, prof. Uczelni. Projekt będzie realizowany w Pracowni Materiałów i Procesów Katalitycznych, w Katedrze Technologii Środowiska. Okres realizacji projektu to 4 lata, a wysokość finansowania wynosi 239 800 zł.
Serdecznie gratulujemy!
W ostatnim czasie w ramach zajęć dydaktycznych Katedra Technologii Środowiska zorganizowała 3 wyjazdy studenckie podczas których studenci mogli zapoznać się z technologiami stosowanymi w przemyśle.
1. Wizyta w Michelin Polska (23.01.2023)
W dniu 23 stycznia studenci II roku kierunku Biznes Chemiczny (I stopnia) oraz II roku kierunku Biznes Chemiczny i Chemia (II stopnia) odwiedzili fabrykę opon Michelin Polska w Olsztynie. Studenci Wydziału Chemii zapoznali się z technologią produkcji opon, a w szczególności liniami technologicznymi do produkcji mieszanek gumowych oraz kordów.
2. Wizyta w Browarze Amber (30.01.2023)
W dniu 30.01.2023 Studenci II roku na kierunku Biznes Chemiczny i Chemia (II stopnia) odbyli wizytę studyjną w Browarze Amber w Bielkówku. Studenci Wydziału Chemii zapoznali się z poszczególnymi etapami procesu produkcji piwa oraz budową i sposobem działania maszyn i urządzeń stosowanych przemyśle spożywczym i chemicznym.
3. Wizyta w ZPP „Lubiana” (03.02.2023)
W dniu 03.02.2023 Studenci II roku kierunku Biznes Chemiczny i Chemia (II stopnia) oraz I roku kierunku Chemia (II stopnia) odwiedzili Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana” SA. Studenci Wydziału Chemii zapoznali się z technologią produkcji porcelany: począwszy od projektu i przygotowania form gipsowych, poprzez wypał i szkliwienie, aż po dekorowanie produktów.
Anna Panagiota Souri z University of Crete odbywa staż naukowy w Katedrze Technologii Środowiska w okresie 05.01.2023– 05.01.2024. Doktorantka jest jedną z trzech laureatów konkursu Stypendium im. Daniela Fahrenheita i realizuje projekt pt.:” Design, synthesis and characterization of novel Layered Double Hydroxide-based photocatalysts” przy współpracy z dr inż. Anną Malankowską. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pomysłodawczyni tego programu wręczyła wyróżnienia Stypendystom podczas IX noworocznego spotkania metropolitalnego. Pełna relacja z wydarzenia została opublikowana na stronie internetowej: https://faru.edu.pl/en/aktualnosci/about-cooperation-and-integration-circles-during-9th-metropolitan-new-years-meeting
fot. Alan Stocki/UG
Podczas I Gali Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego, która odbyła się 25.01.2023 r. nagrodzonych zostało dwóch magistrantów z Katedry Technologii Środowiska. Nagrodę Rektora za osiągnięcia naukowe otrzymał lic. Kacper Pobłocki, natomiast Nagrodę Rektora za działalność organizacyjną przyznano lic. Damianowi Makowskiemu. Pomysłodawcą wydarzenia był Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski, natomiast realizatorem Gali było Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Miło nam poinformować, że doktorant mgr Mateusz A. Baluk z Katedry Technologii Środowiska UG otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim plebiscycie ekologicznym "Wspólna zielona przyszłość" za pracę magisterską pt. "Właściwości i charakterystyka nanorurek otrzymanych metodą elektrochemiczną z trójskładnikowych stopów wybranych metali" obronioną na Wydziale Chemii UG.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Miło nam poinformować, że podczas finałowej gali konkursu EkoInnowator 2022 w Krakowie doktorant z naszej Katedry - mgr Mateusz A. Baluk zdobył wyróżnienie specjalne - Innowacje produktowe. Ogólnopolski konkurs jest kierowanego do środowiska akademickiego, którego celem jest wyłonienie kół naukowych, studentów oraz doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej i organizacyjnej o charakterze proekologicznym. Konkurs jest organizowany corocznie przez Instytut Zrównoważonej Energetyki.
Miło nam poinformować, że przedstawiciele Katedry Technologii Środowiska UG z Wydziału Chemii UG - mgr Mateusz A. Baluk (doktorant) oraz Damian Makowski (student) otrzymali Nagrody Santander dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego. Kryteriami przyznania nagród Santander są wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, działalność społeczna (aktywność pro bono), osiągnięcia sportowe, działalność kulturalna i aktywność samorozwojowa. Więcej informacji o konkursie na: https://ug.edu.pl/.../nagroda-santander-dla-studentow-i...
W dniach 23-25.11.2022 r. odbył się Ogólnopolski konkurs „SkillsPoland” 2022, podczas którego doktorantka Marta Pawlak oraz magistrant Kacper Pobłocki z Katedry Technologii Środowiska UG reprezentowali stoisko Związku Uczelni Farenheita.
We wrześniu i październiku 2022 dr inż. Patrycja Jutrzenka Trzebiatowska odbyła w stażu naukowy na Uniwersytecie Kraju Basków w Hiszpanii (POLYMAT Institute), gdzie w grupie dr Hartiza Sardon: Catalysis and Sustainable Polymers (https://haritzsardonlab.com/) prowadziła badania nad recyklingiem chemicznym poliwęglanu przy wykorzystaniu MOF jako katalizatorów. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu SONATINA 5.
W dniach 22-28.10.2022 r. doktorantka z Katedry Technologii Środowiska, mgr inż. Hanna Głowienke, uczestniczyła w stażu naukowym na Uniwersytecie Turyńskim we Włoszech, gdzie pod okiem prof. Stefano Livraghi wykonała badania z zastosowaniem spektroskopii elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR). Wyjazd odbył się w ramach programu NAWA PROM.
Marta Pawlak i Kacper Pobłocki z Katedry Technologii Środowiska, wzięli udział w przygotowaniu stoiska Związku Uczelni Farenheita, na międzynarodowej konferencji Infoshare 2022, która odbyła się w dniach 6-7.10.2022 roku w Gdańsku.
W okresie 20.08. – 18.09.2022 w Katedrze Technologii Środowiska studentki z Uniwersytetu w Splicie Ella Danese i Ivana Petričević odbywają staż naukowy w ramach programu Erasmus. W czasie pobytu, pod opieką dr Aleksandry Pieczyńskiej, prowadzą badania z zakresu syntezy i aplikacji nanomateriałów na bazie nanorurek TiO2.
Przedstawiciele naszej Katedry oraz współpracującej grupy badawczej z Politechniki Gdańskiej brali udział w międzynarodowej konferencji 8th International Conference on Metal-Organic Frameworks and Open Framework Compounds – MOF 2022. Konferencja miała miejsce w Dreźnie (Niemcy) w dniach 04-07.09.2022 r. i jest jedną z największych wydarzeń w których biorą udział naukowcy z całego świata zajmujących się szkieletami metalo-organicznymi lub innymi porowatymi materiałami.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane przez członków Katedry Technologii Środowiska komunikaty posterowe na temat szkieletów metalo-organicznych w fotokonwersji CO2, recyklingu polimerów oraz właściwościami fotokatalitycznymi COFs. Nasi naukowcy mieli niezwykłą okazję poznać słynnych liderów naukowych zajmujących się MOFs min. prof. Omar Yaghiego, prof. Xiaodong Zou czy prof. Stefana Kaskela.
Więcej informacji o konferencji na: https://dechema.de/en/MOF2022.html
W dniach 02-04.09.2022 r. doktoranci z Katedra Technologii Środowiska UG - mgr Mateusz Adam Baluk i mgr inż. Daniel Górzyński brali udziału w konferencji naukowej Young Investigators Symposium MOF 2022 organizowanej na Politechnice w Dreźnie. Doktoranci mieli przyjemność poznać lidera w dziedzinie chemii MOF-ów prof. Omara M. Yaghiego z UC Berkeley (na zdjęciu). Podczas konferencji, oprócz wykładu profesora Yaghiego można było wysłuchać prof. Xiaodong Zou (Sztokholm) i dr Franka Hoffmanna (Hamburg) oraz wielu młodych naukowców z różnych stron świata zajmujących się szkieletami metalo-organicznymi.
Miło nam poinformować, że lic. Kacper Pobłocki otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla studentów (mieszkańców województwa pomorskiego), za znaczące osiągnięcia naukowe oraz wysoką średnią ocen w roku akademickim 2021/2022. Magistrant prowadzi badania naukowe w Katedrze Technologii Środowiska w Pracowni Materiałów i Procesów Katalitycznych pod opieką dr hab. Dagmary Jacewicz, prof. Uczelni i dr Joanny Drzeżdżon.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
W ramach programu „Horyzont Europa” Komisja Europejska sfinansuje projekt, którego współwykonawcą jest grupa badawcza kierowana przez Panią Prof. dr hab. inż. Adrianę Zaleską-Medynską.
Zespół prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej otrzyma ok. 200 000 EUR w ramach konkursu Horyzont - RIA. Założenia projektu „Innovative Integrated Tools and Technologies to Protect and Treat Drinking Water from Disinfection Byproducts (DBPs)” obejmują opracowanie odpowiednich technik analitycznych do monitorowania DBP i modelowania ich rozprzestrzeniania się w systemach wody pitnej oraz ocenę wpływu rozprzestrzeniania się DBP na środowisko. Ponadto, w projekcie zostanie zbadana toksyczność DBP i ich wpływ na środowisko a także zostanie zaproponowana technologia usuwania DBP oraz alternatywnie technologia pozwalająca na uniknięcie ich formowania podczas procesów dezynfekcji wody. W projekt zaangażowanych będzie 18 partnerów a liderem projektu jest University of Coimbra.
Prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska, kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Uczelni Fahrenheita, otrzymała statuetkę „Primum Cooperatio” podczas tegorocznej gali konkursu „Pomorski Pracodawca Roku”. Statuetką Primum Cooperatio wyróżniane są osoby reprezentujące pomorskie środowisko akademickie, za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń własnego dorobku naukowego w gospodarce.
W ramach Dnia Zrównoważonego Rozwoju, który odbył się na Wydziale Chemii 03.06.2022, pracownicy KTŚ dr inż. Anna Gołąbiewska, dr inż. Patrycja Jutrzenka Trzebiatowska, dr inż. Aleksandra Pieczyńska oraz dr inż. Paweł Mazierski wzięli udział w pokazie mody Zero Waste. Pracownicy wcielili się zarówno w role projektantów niepowtarzalnych kreacji przygotowanych z materiałów z recyklingu jak również w rolę modeli.
Miło nam ogłosić, że Pan mgr Mateusz Adam Baluk z Katedry Technologii Środowiska otrzymał nagrodę indywidualną za zajęcie I miejsca w konkursie "Doktorancki Eksperymentator Roku" oraz nagrodę zespołową za zajęcie III miejsca na najlepszy projekt popularyzatorski za projekt Studia na Migi w konkursie Popularyzacja nie boli organizowanym przez Krajową Reprezentację Doktorantów.
Zapis transmisji gali finałowej z dnia 23.04.2022 jest dostępny pod linkiem: https://m.youtube.com/watch?v=6pqq9KZU3n8
Projekt Studia na migi: www.studianamigi.pl
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam poinformować, że lic. Kacper Pobłocki i lic. Marta Pawlak otrzymali stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe na rok akademicki 2021/2022. Magistranci prowadzą badania naukowe w Katedrze Technologii Środowiska w Pracowni Materiałów i Procesów Katalitycznych pod opieką dr hab. Dagmary Jacewicz, prof. Uczelni i dr Joanny Drzeżdżon.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
W okresie 07.03. – 08.04.2022 w Katedrze Technologii Środowiska studenci z Uniwersytetu w Splicie Tomislav Šoletić i Slaven Dragićević odbywają staż naukowy w ramach krótkoterminowej wymiany SEA-EU. W czasie pobytu, pod opieką dr Aleksandry Pieczyńskiej i dr Pawła Mazierskiego, studenci prowadzą badania z zakresu syntezy i aplikacji nanomateriałów na bazie nanorurek TiO2.
Miło nam poinformować, że doktorantka Pracowni Fotokatalizy Katedry Technologii Środowiska, mgr inż. Hanna Głowienke, w dniu 09.03.2022 r. otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Absolwenta studiów na kierunku Biznes chemiczny na Wydziale Chemii UG w roku 2021.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Miło nam poinformować, że lic. Kacper Pobłocki w dniu 09.03.2022 r. otrzymał nagrodę Rektora II stopnia za osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2020/2021. Pan Kacper Pobłocki prowadzi badania naukowe w Katedrze Technologii Środowiska w Pracowni Materiałów i Procesów Katalitycznych pod opieką dr hab. Dagmary Jacewicz, prof. Uczelni i dr Joanny Drzeżdżon.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Miło nam poinformować, iż dr inż. Patrycja Jutrzenka Trzebiatowska oraz prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska są współautorkami interdyscyplinarnego artykułu naukowego pt. „Airborne and marine microplastics from an oceanographic survey at the Baltic Sea: An emerging role of air-sea interaction? opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie Science of The Total Environment. Link do artykułu: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969722008014
Serdecznie gratulujemy!
Drodzy Studenci! Wszystkich dyplomantów z kierunku chemii, ochrony środowiska i biznesu chemicznego zapraszamy na dni otwarte Katedry Technologii Środowiska. Będzie to niepowtarzalna okazja zapoznania się z prowadzonymi badaniami, potencjalnymi promotorami i pozostałą kadrą przed złożeniem deklaracji katedralnych do dziekanatu. Zapraszamy do odwiedzin. Ilość miejsc ograniczona. Na dzień otwarty można zapisać się e-mail'owo u dr inż. Joanny Nadolnej (joanna.nadolna@ug.edu.pl) do 14.03.2022 r.
https://www.facebook.com/events/982923525647841
W tegorocznej edycji stypendialnego programu Bekker NAWA jest 2 laureatów z Wydziału Chemii z Katedry Technologii Środowiska, dr inż. Anna Malankowska oraz dr inż. Paweł Mazierski. Dr inż. Anna Malankowska swój trzymiesięczny staż odbędzie w University of Nova Gorica (Słowenia). Tytuł projektu, który zrealizuje, to: „Kowalencyjne organiczne kompozyty szkieletowe / Cu NPs do konwersji CO2” Dr inż. Paweł Mazierski w ramach stażu wyjedzie na Columbia University w Nowym Jorku. Spędzi tam 12 miesięcy realizując projekt pt.: „Dwufunkcyjne szkielety metaloorganiczne na bazie ceru do selektywnej fotokonwersji biomasy i CO2 w kierunku wysokowartościowych związków chemicznych i paliw".
Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że dr Joanna Drzeżdżon otrzymała nagrodę za najlepszą prezentację podczas XV. International Conference on Inorganic Chemistry and Material Chemistry, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. wygłaszając komunikat ustny pod tytułem "Optimization of the Conditions of Oligomerization and Polymerization Processes of Selected Olefins with the Use of Complex Compounds of Transition Metal Ions" współautorstwa z Panią dr hab. Marzeną Białek, prof. UO z Katedry Technologii Chemicznej i Chemii Polimerów Uniwersytetu Opolskiego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
W dniach 15-17.11.2021 r. w Malmo (Szwecja) odbyła się konferencja Tech Connect Europe połączona z targami zorganizowana w celu połączenia najlepszych badań stosowanych i technologii znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju z uniwersytetów, laboratoriów i start-upów z przemysłowymi i inwestycyjnymi użytkownikami końcowymi. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego – Magda Kozak oraz Paweł Mazierski, gdzie w ramach realizowanego projektu TANGO 3 - „Fotoreaktor cienkowarstwowy” (akronim Foto4Chem) współfinansowanego z Wspólnego Przedsięwzięcia Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Tango” prezentowali prototyp fotoreaktora, który powstał jako efekt wspomnianego projektu. W ramach Tech Connect Innovation Showcase zrealizowany był stand na którym przedstawiono działanie fotoreaktora i wyniki przeprowadzonych testów oraz prezentacja pomysłu szerszej widowni podczas części Spotlight Pitches.
Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego zdobyło nagrodę w kategorii królewskiej "Studencki projekt roku", który studenci realizują we współpracy z Katedrą Technologii Środowiska.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu z udziałem dr inż. Patrycji Jutrzenki Trzebiatowskiej pt."Chemiczny recykling - szansą dla przemysłu i dla przyrody".
15 października br. pracownicy i doktoranci Katedry Technologii Środowiska brali czynny udział w Pikniku Naukowym, organizowanym w ramach projektu pn. "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poznaj, zrozum - pikniki naukowe", finansowanego z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Głównym celem Pikniku Naukowego była popularyzacja osiągnięć naukowych Uczelni, pracy naukowców, badań naukowych, prac rozwojowych oraz promocja nauki z działaniami, które ukierunkowane są na przedstawienie w przystępny sposób przydatności wiedzy naukowej w życiu codziennym oraz upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej.
Miło nam poinformować, że dr hab. Dagmara Jacewicz, prof. Uczelni oraz dr Joanna Drzeżdżon zostały współautorkami dwóch patentów nadanych przez Urząd Patentowy RP:
1) Patent nr 238757 "Nowy związek kompleksowy chromu(III) i jego zastosowanie jako katalizatora w produkcji materiałów polimerowych, zwłaszcza beta-olefin"
2) Patent nr 238758 "Związki kompleksowe chromu(III) i zastosowanie jako katalizatory w produkcji materiałów polimerowych, zwłaszcza beta-olefin".
Serdecznie gratulujemy!!!
9 października 2021 r., w godz. od 16:00 do 18:00 w Katedrze Technologii Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (Piętro II Budynek G) odbyły się warsztaty chemiczne w ramach Nocy Innowacji. Ich uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z działaniem profesjonalnych sprzętów laboratoryjnych. Przeprowadzone zostały m.in. krótkie warsztaty związane ze spektroskopią (UV-Vis oraz w podczerwieni), podczas których samodzielnie można było zbadać wybrane substancje chemiczne.
W pierwszym tygodniu października br. mamy przyjemność gościć prof. Henry'ego Pinto z YACHAY TECH University w Ekwadorze, który podczas pobytu w Polsce wygłosi wykłady dla doktorantów.
W dniu 30 września br. o godz. 11:00 Pan Abdulrhman Fahmy wygłosił wykład na seminarium Katedry Technologii Środowiska zatytułowany: "Geo-hazards assessment for the pyramids of Meroe, Al Bagrawiya archaeological site, Sudan". Wykład odbył się w formule stacjonarnej w audytorium D1.
Pan Abdulrhman Fahmy z Cadiz University w Hiszpanii odbywa 3-miesięczny staż naukowy na naszym Wydziale. Pan Abdulrhman Fahmy jest z wykształcenia archeologiem i w swoich badaniach zajmuje się m.in. zastosowaniem nanomateriałów w rekonstrukcji / konserwacji zabytków.
Miło nam poinformować, że dr inż. Patrycja Jutrzenka Trzebiatowska z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii dostała finansowanie w ramach konkursu NCN, Sonatina 5 na realizację projektu pt. „Struktury metaloorganiczne (MOF) jako potencjalne katalizatory chemicznego recyklingu polimerów”. Okres realizacji projektu to 3 lata, a wysokość finansowania wynosi 695 050 zł.
Więcej informacji: https://ug.edu.pl/news/pl/1733/recykling-chemiczny-jako-element-zielonej-chemii
Serdecznie gratulujemy!!!
Dnia 23 września br. Abdelrhman Fahmy z Uniwersytetu w Kadyksie (Hiszpania) wygłosił wykład pt. "Nano materials in concoldation of archeological construction materials in marine and fluvial environments in Egypt" w auli D1 Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Abdelrhman Fahmy jest doktorantem i odbywa 3-miesięczny staż naukowy w Katedrze Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG.
Miło nam poinformować, że dr hab. Dagmara Jacewicz, prof. Uczelni ponownie zasiądzie w zarządzie głównym Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Gratulujemy!!!
W tegorocznej edycji konkursu,stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców otrzymały dr inż. Beata Bajorowicz oraz dr inż. Joanna Nadolna z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii.
Serdecznie gratulujemy!!!
Mamy przyjemność poinformować, że w corocznym konkursie Prezydium Oddziału PAN w Gdańsku przeznaczonym dla młodych naukowców za oryginalne osiągnięcie badawcze opublikowane w roku poprzedzającym złożenie wniosku Laureatką w kategorii ,,Nauk ścisłych i o Ziemi’’ została doktorantka w Katedrze Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG, mgr Magdalena Miodyńska, autorka publikacji: Urchin-like TiO2 structures decorated with lanthanide-doped Bi2S3 quantum dots to boost hydrogen photogeneration performance. Applied Catalysis B: Environmental 272 (2020).
Od kwietnia do lipca 2021 dr Aleksandra Pieczyńska będzie przebywać na stażu naukowym w grupie prof. Enrica Bertrana w Institute of Nanoscience and Nanotechnology Barcelona University. Prowadzone badania w ramach stażu będą obejmowały syntezę i charakterystykę nanokompozytów na bazie nanostruktur węglowych do zastosowania w fotoelektrokatalizie. Wyjazd finansowany jest ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programów im. Bekkera.
Z przyjemnością informujemy, że w prestiżowym czasopiśmie Applied Catalysis B: Environmental został opublikowany nowy artykuł naukowy pt. „Visible-light-driven lanthanide-organic-frameworks modified TiO2 photocatalysts utilizing up-conversion effect” opracowany przez naukowców z Katedry Technologii Środowiska: prof. Adrianę Zaleską-Medynską oraz mgr Patrycję Parnicką.
Interdyscyplinarne badania opisane w artykule są efektem współpracy pomiędzy grupą badawczą z Uniwersytetu Gdańskiego a naukowcami z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Doktoranci z Zespołu Fotokatalizy Katedry Technologii Środowiska: mgr Jakub Sowik (laureat) oraz mgr Mateusz Baluk (wyróżnienie) otrzymali nagrody Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (OG PTCh) za najlepszą pracę magisterską w zakresie chemii obronioną na Wydziale Chemii UG
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska została powołana na Dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Związek Uczelni w Gdańsku został utworzony na wspólny wniosek rektorów trzech gdańskich uczelni: Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Gdańska, które umożliwi pogłębienie współpracy między uczelniami oraz wzmocni pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego.
Serdecznie gratulujemy!
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej, w składzie: dr inż. Beata Bajorowicz, dr Alicja Mikołajczyk, mgr Magdalena Miodyńska opublikował oryginalną pracę badawczą pt. „Integrated Experimental and Theoretical Approach for Efficient Design and Synthesis of Gold-Based Double Halide Perovskites”. Artykuł został wybrany na okładkę grudniowego wydania czasopisma naukowego ACS The Journal of Physical Chemistry C.
Artykuł dotyczy opracowania nowatorskiej metody syntezy perowskitu Cs2Au2Cl6 z wykorzystaniem dwóch różnych prekursorów złota oraz zastosowania zaawansowanych metod teoretycznych i eksperymentalnych do badania właściwości grupy podwójnych perowskitów typu Cs2Au2X6 (gdzie X = Cl, Br, I).
Niezmiernie miło nam poinformować, że Absolwentka Wydziału Chemii UG, p. Marta Rzepnikowska, która zrealizowała prace magisterską w Katedrze Technologii Środowiska pod opieką dr inż. Pawła Mazierskiego uzyskała II nagrodę w XXX edycji konkursu im. prof. Jerzego I. Skowrońskiego na najlepszą pracę dyplomową z zakresu elektrotechnologii, wysokich napięć lub materiałów elektrotechnicznych (tytuł pracy: WO3 o morfologii nanokwiatów: synteza, charakterystyka i aktywność fotokatalityczna).
Serdecznie gratulujemy!
Na prestiżowej liście 2% najlepszych naukowców na świecie, przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda, znalazło się 14 nazwisk uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego – jest wśród nich prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji na stronie UG
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska została Laureatką POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU w kategorii NAUKOWIEC PRZYSZŁOŚCI za realizację projektów: „Mechanizm wzbudzania kropek kwantowych w reakcjach fotokatalitycznych”, „Dezodoryzacja i dezynfekcja powietrza w obiektach gospodarki ściekowej” oraz „Przestrzennie zorientowane struktury typu TiO2/MxOy otrzymywane metodą elektrochemiczną".
Serdecznie gratulujemy!
Prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska udzieliła wywiadu na temat reakcji fotokatalitycznych i prowadzonych badań dla Rzecz o Innowacjach.
Zapraszamy do przeczytania artykułu: link do wywiadu
Na przełomie września i października 2019 dr inż. Beata Bajorowicz oraz mgr inż. Marek Kobylański odbyli dwutygodniowy staż naukowy w zespole Profesora Rui Martins w University of Coimbra – najstarszej i najważniejszej uczelni wyższej w Portugalii. Tematyka stażu dotyczyła badania efektowności nowych fotokatalizatorów na bazie nanorurek TiO2 do usuwania zanieczyszczeń z fazy wodnej w reakcji ozonowania fotokatalitycznego. Wyjazd był finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu wymiany bilateralnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską.
We wrześniu 2019 dr inż. Joanna Nadolna rozpoczęła 4-miesięczny staż naukowy w Weizmann Institute of Science w Izraelu. Tematem badań naukowych będzie synteza nowych materiałów o właściwościach fotokatalitycznych i ich charakterystyka fizykochemiczna. We wrześniu 2019 roku, w tej samej jednostce badawczej, mgr Patrycja Parnicka realizowała krótkoterminowy staż naukowy. Wyjazdy finansowane są ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programów im. Bekkera i PROM.
W dniach 24-26 czerwca 2019 prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska oraz dr inż. Anna Malankowska gościły na Universidad de las Fuerzas Armadas-ESPE w Ekwadorze gdzie wygłosiły cykl wykładów na temat „Heterogeneous photocatalysis” i „Green nanomaterials”. W tym samym czasie dr inż. Marta Paszkiewicz-Gawron oraz dr inż. Aleksandra Pieczyńska gościły na Escuela Politécnica Nacional w Ekwadorze gdzie wygłosiły cykl wykładów na temat „Semiconductor-based heterogenous photocatalysis” i „Nanomaterials for Environmental Applications”. W czasie pobytu pracownicy Katedry Technologii Środowiska mieli również okazję spotkać się z Panią PhD. Florinalla Munoz Bisesti Rektorem Escuela Politécnica Nacional. Wyjazd był finansowany ze środków programu Erasmus +.
W ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć prof. Ewę Kowalską z Instytutu Katalizy Uniwersytetu Hokkaido. Prof. Kowalska przeprowadziła cykl wykładów w języku angielskim pt."Fundamentals and applications of advanced oxidation processes (AOPs)" dla doktorantów Wydziału Chemii UG. Prof. Kowalska jest absolwentką Politechniki Gdańskiej. Po ukończeniu doktoratu pracowała w wielu renomowanych jednostkach badawczych na świecie m.in Uniwersytet Paris-Sud (Francja) oraz Uniwersytet Ulm (Niemcy). Obecnie Prof. Kowalska wykłada na Uniwersytecie Hokkaido.
KONTAKT
KATEDRA TECHNOLOGII ŚRODOWISKA
Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 63
80-308 Gdańsk
Kierownik Katedry
prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska
tel. 58 523 5220, e-mail: adriana.zaleska-medynska@ug.edu.pl
Katedra Technologii Środowiska została powołana w grudniu 2013 roku Zarządzeniem Rektora Nr 116/R/13 w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej Wydziału Chemii w wyniku przekształcenia Zakładu Inżynierii Środowiska oraz Zakładu Technologii i Nanotechnologii Chemicznej .