dr hab. Krzysztof Najman, prof. UG

Big Data, czyli świat w oceanie danych

Logo SC

KAWIARNIE NAUKOWE W UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność naukową pracowników Uczelni szerszemu odbiorcy.

Środa, 6 kwietnia 2022 roku, godzina 18.00

Wykład „Big Data, czyli świat w oceanie danych” przedstawi dr hab. Krzysztof Najman, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Statystyki, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Abstrakt:

Kiedy budzisz się rano i spoglądasz na ekran smartwatcha, aby sprawdzić, która jest godzina, nie jest to wcale pierwsza Twoja aktywność, która została zarejestrowana na dziesiątkach serwerów na całym świecie…

Nawet kiedy śpisz rejestrowane jest Twoje tętno i natlenienie krwi. Czujnik ruchu zapisze każdą większą zmianę pozycji snu. Gdy tylko wstaniesz, fakt ten zostanie zarejestrowany, odpowiednia aplikacja pogratuluje Ci udanego snu, a statystyki dotyczące Twojego rytmu dnia zostaną zaktualizowane. Gdy włączysz wczesnym rankiem światło, uruchomisz ekspres do kawy czy opiekacz, by zrobić grzanki, skok zapotrzebowania na energię zarejestruje wiele firm związanych z produkcją i dystrybucją energii.

Gdy puścisz muzykę z serwisu streamingowego, serwery zapamiętają kiedy i czego słuchasz. Twoje preferencje zostaną zaktualizowane, a playlisty wzbogacone. W tym samym czasie, na Twoje konto w mediach społecznościowych napływają kolejne informacje. Skrzynka pocztowa puchnie od e-maili. Dzień się jeszcze na dobre nie zaczął, a już powstało mnóstwo danych opisujących każdą Twoją aktywność.

Jeszcze więcej danych generuje każde współczesne przedsiębiorstwo. Coraz więcej działań jest szczegółowo opomiarowanych, stale monitorowanych, a każda czynność jest rejestrowana w bazach danych. Każde przedsiębiorstwo dąży do minimalizacji kosztów, skracania łańcucha dostaw, optymalizacji na każdym etapie swojej działalności. Konkuruje z wieloma innymi przedsiębiorstwami. Data Driven Management potrzebuje danych. Wielu, bardzo wielu danych i metod wydobywania z nich informacji. Potrzebuje Big Data.

Dane, dane, coraz więcej danych. Jezioro, morze, ocean danych. Skąd one się biorą? Kto je zbiera i w jakim celu? Co można z nimi zrobić? Czy są dobrodziejstwem, czy zagrożeniem dla społeczeństwa XXI wieku? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć w czasie wykładu.

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie, mogą je przesłać do wtorku 5 kwietnia 2022 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu:

KAWIARNIE NAUKOWE | Wydział Chemii (ug.edu.pl)

Projekt „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim – znane i nieznane oblicza nauki” jest dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

Data publikacji: poniedziałek, 16. Maj 2022 - 17:48; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 16. Maj 2022 - 17:53; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki