Dr hab. Agnieszka Chylewska, prof. UG

Metaloleki we współczesnej terapii i diagnostyce

sciencle clubs logo

Projekt „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim – znane i nieznane oblicza nauki”  dofinansowano
z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

KAWIARNIE NAUKOWE W UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność naukową pracowników Uczelni szerszemu odbiorcy.

Środa, 11 maja 2022 roku, godzina 18.00

Wykład „Metaloleki we współczesnej terapii i diagnostyce” przedstawi dr hab. Agnieszka Chylewska, prof. UG  z Katedry Chemii Bionieorganicznej, Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego

Abstrakt:

Co wiemy o metalolekach, jaka jest ich definicja i jakie jest ich znaczenie? Do czego wykorzystuje się metaloleki? Od kiedy są stosowane? Jakie jony metali stanowią centrum koordynacji? Jakie czynniki wpływają na ich właściwości aplikacyjne? Jaki jest cel komórkowy i mechanizm ich działania? Czy takie parametry jak kształt, wielkość, budowa metaloleków mają kluczowe znaczenie w kontekście miejsca aplikacji i sposobu ich dystrybucji? I konkludując, czy raportowane dane na temat otrzymywania i właściwości metaloleków wskazują obiecujące perspektywy w zakresie ich użytkowania?

Powyższe pytania stanowią podstawowy pakiet zagadnień, którymi mamy nadzieje zainteresować Państwa oraz, na które postaramy się udzielić jasnych i wyczerpujących odpowiedzi w trakcie najbliższego spotkania w kawiarni naukowej. Poruszymy dodatkowo takie tematy, jak przyszłość nowych alternatyw projektowania i pozyskiwania skutecznych rozwiązań strukturalnych substancji aktywnych opartych na związkach koordynacyjnych jonów metali przejściowych w zakresie walki z chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku.

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie, mogą je przesłać do wtorku 10 maja 2022 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!

Projekt prowadzony jest przez Wydział Chemii UG i Wydział Ekonomiczny UG.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu:

KAWIARNIE NAUKOWE | Wydział Chemii (ug.edu.pl)

Data publikacji: piątek, 6. Maj 2022 - 20:18; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 20. Czerwiec 2022 - 13:07; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki