Dr hab. Beata Grobelna, prof. UG

Chemia jest piękna – czyli cała prawda o nanokosmetykach

SC

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

KAWIARNIE NAUKOWE W UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność naukową pracowników Uczelni szerszemu odbiorcy.

ŚRODA  15 GRUDNIA 2021 roku, godzina 18.00

Wykład „Chemia jest piękna – czyli cała prawda o nanokosmetykach” przedstawi dr hab. Beata Grobelna, prof. UG Wydział Chemii

Abstrakt: Historia pierwszych kosmetyków sięga II w. p.n.e. a za symboliczny moment uważa się wytworzenie pierwszego cold kremu, który składał się z wosku pszczelego, oleju roślinnego, olbrotu oraz wody. Jednak na przestrzeni wieków radykalnie zmieniły się składniki oraz metody badania produktów kosmetycznych. Wykorzystanie nanotechnologii do otrzymywania kosmetyków zwiększa skuteczność działania substancji aktywnych z uwagi na łatwiejsze ich przenikanie do głębszych warstw skóry. Natomiast nowe filtry UV oparte na nanocząstkach TiO2 oraz na nanostrukturach typu core-shell zapewniają lepszą ochronę skórze.

Czy kosmetyki mogą być niebezpieczne? Na co warto zwracać uwagę czytając etykietki kosmetyków?

Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas wykładu.

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie, mogą to zrobić do wtorku 14 grudnia 2021 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Serdecznie zapraszamy

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu: https://chemia.ug.edu.pl/wspolpraca/popularyzacja_nauki/science_clubs_w_ug

Data publikacji: wtorek, 7. Grudzień 2021 - 20:30; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: wtorek, 1. Marzec 2022 - 07:37; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki