nauka
Wykaz czasopism naukowych
W dniu 05 stycznia 2024 r ukazał się komunikat Ministra Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych. Więcej informacji i zestawienia znajdują się na stronie MNiSW.
Tytuł profesora dla prof. Jolanty Kumirskiej
Miło nam poinformować, iż zgodnie z postanowieniem nr 115.12.2023 z dnia 11 grudnia 2023 r. Prezydenta RP dr hab. Jolanta Kumirska otrzymała tytuł profesora.
Serdecznie gratulujemy!
Prof. Tomasz Puzyn został edytorem współpracującym Nanoscience and Advanced Materials
Prof. Tomasz Puzyn został edytorem współpracującym (associated editor) działu Nanoscience and Advanced Materials w wydawanym przez wydawnictwo Elsevier czasopiśmie Computational and Structural Biotechnology Journal (CSBJ). CSBJ publikuje artykuły w otwartym dostępie (open access). Pięcioletni współczynnik wpływu czasopisma (impact factor) jest równy 6,3 (Q1, 140 pkt. MEiN).
Polskie Elektrownie Jądrowe sfinansują projekt dydaktyczny prof. UG dr hab. Dagmary Strumińskiej-Parulskiej
Prof. UG dr hab. Dagmara Strumińska-Parulska (Pracownia Toksykologii i Ochrony Radiologicznej Katedry Chemii i Radiochemii Środowiska) uzyskała wsparcie Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o. o na zakup sondy scyntylacyjnej z kryształem NaI(Tl) 3x3’ w ramach projektu dydaktycznego „Żywność jako źródło promieniotwórczości naturalnej i sztucznej – pomiary promieniowania gamma przy użyciu sondy scyntylacyjnej”.
Naukowcy z Ukrainy w Polsce w czasie wojny
Rozmawiamy z Panią dr hab. Julią Bohan z Państwowego Centralnoukraińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Włodzimierza Wynnyczenka w Kropyvnytskyi pracującej w Katedrze Nauk Przyrodniczych Chemii i Geografii.
Pani doktor Iuliia Bokhan jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Pracuje na tym Uniwersytecie od 25 lat, jest autorką około 250 publikacji naukowych, posiada również kilka patentów z dziedziny chemii. Jest promotorką wielu projektów studenckich. Ma duże doświadczenie dydaktyczne, zawodowe i życiowe, którym chętnie się dzieli.
Dofinansowanie Small Grant Scheme dla prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej
Zespół prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej otrzymał 863 750,00 zł w ramach konkursu Small Grant Scheme. Zwycięski projekt „Pioneering hybrid materials for CO2 photoconversion” ma na celu stworzenie przełomowej klasy materiałów hybrydowych zbudowanych z nanokryształów. Wyniki tych badań mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój technologii ogniw słonecznych i bioobrazowana.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji pod linkiem
Nominacja profesorska dla prof. dr hab. Iwony Anusiewicz
Postanowieniem z dnia 20 grudnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda, nadał Pani Iwonie Anusiewicz tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk chemicznych.
Serdecznie gratulujemy!
BADACZE Z WCH NA LIŚCIE NAJWYŻEJ CYTOWANYCH NAUKOWCÓW NA ŚWIECIE
Na opracowanej przez Stanford University prestiżowej liście najwyżej cytowanych na świecie naukowców, TOP 2%, znaleźli się badacze z Wydziału Chemii UG. Zestawienie uwzględnia nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.
Opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies ranking ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego.
Nowy wykazu czasopism naukowych
Na stronie ministerstwa opublikowany został komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Więcej informacji na stronie MEiN
Publikacja w czasopiśmie Advanced Synthesis & Catalysis
Na okładce aktualnego zeszytu czasopisma Advanced Synthesis & Catalysis ukazała się praca, która została wyróżniona jako VIP (Very Important Publication). Współautorami publikacji są prof. dr hab. Piotr Skurski oraz dr hab. Iwona Anusiewicz, prof. UG.
Link do artykułu: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adsc.202100748