Post-doc w ramach konkursu OPUS 27

Tytuł projektu: Czy technologia “organ-on-a-chip” może zredukować liczbę zwierząt uśmiercanych w badaniach nad radiosensybilizatorami?

 

Streszczenie projektu:

Mikroprzepływowe urządzenia, zwane Organ-on-a-Chip (OoC), mogą ograniczyć lub nawet wyeliminować zwierzęta z badań przedklinicznych. Technologia OoC wraz z hodowlami 3D, takimi jak organoidy lub sferoidy, wydaje się być jedną z najbardziej obiecujących w tym kontekście alternatyw, która mogłaby zostać zastosowana w radioterapii chorób nowotworowych

Program badawczy obejmuje następujące zadania: (i) projektowanie i wytwarzanie układów mikroprzepływowych do badań skuteczności wybranych radiosensybilizatorów w sferoidach, (ii) optymalizacja hodowli sferoidów w urządzeniach mikroprzepływowych oraz hodowla ksenograftów, (iii) projektowanie i testowanie protokołów chemoradioterapii w mikrosystemach i ksenograftach, (iv) testowanie na chipie i poza chipem skuteczności radioterapii wspomaganej radiosensybilizatorem, (v) badania in vivo i ex vivo skuteczności wspomaganej radioterapii  w ksenograftach.

Odpowiedź na promieniowanie jonizujące w obecności kilku wybranych radiosensybilizatorów zostanie porównana w sferoidach hodowanych w OoC oraz modelach zwierzęcych raka w postaci ksenograftów. Linie komórkowe odpowiadające najczęstszym nowotworom u ludzi, tj. nowotworom piersi i prostaty, zostaną użyte do hodowli sferoidów i ksenograftów. Wszystkie badane radiosensybilizatory aktywowane są przez przyłączenie elektronu, który, podobnie jak rodniki hydroksylowe, jest głównym produktem radiolizy wody. W warunkach hipoksji, charakterystycznej dla nowotworów litych, hydratowane elektrony mogą być wykorzystywane przez radiouczulacze, prowadząc do powstania genotoksycznych rodników. W rezultacie uwodnione elektrony, nieaktywne wobec natywnego DNA, mogą być pośrednio wykorzystane do jego niszczenia. Realizacja proponowanego projektu powinna również umożliwić lepsze zrozumienie mechanizmów komórkowych leżących u podstaw działania radiouczulaczy, których aktywność indukowana jest przez przyłączenie elektronu, co pozwoli na racjonalne projektowanie nowych, bardziej efektywnych radiosensybilizatorów tego typu w przyszłości.

 

Nazwa stanowiska: adiunkt naukowy

 

Wymagania:
- Stopień naukowy doktora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie chemia, biologia, biotechnologia albo nauk/dyscyplin pokrewnych lub perspektywa jego uzyskania w roku 2025 (wymagane stosowne zaświadczenie z jednostki nadającej stopień). Zgodnie z regułami Narodowego Centrum Nauki zatrudniania z projektów, data uzyskania stopnia doktora nie może być wcześniejsza niż 7 lat przed datą zatrudnienia finansowanego z projektu.

- Udokumentowane doświadczenie naukowe (publikacje oraz udział w konferencjach naukowych) w obszarze badań chemii radiacyjnej, analitycznej, medycznej lub/i biologii komórki.

- Udokumentowana umiejętność prowadzenia hodowli komórkowych.

- Udokumentowana umiejętność posługiwania się cytometrią przepływową i mikroskopią fluorescencyjną.

- Dobra znajomość metod chromatograficznych.

- Dobra znajomość spektrometrii mas.

- Umiejętność pracy w grupie.

- Solidność w pracy i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów naukowych.

 

Opis zadań:

Optymalizacji i prowadzenie hodowli 3D komórek zdrowych i nowotworowych w urządzeniach mikroprzepływowych (OoC) oraz badania cytotoksyczności i odpowiedzi komórkowej (cystometria przepływowa i mikroskopia fluorescencyjna) na promieniowanie jonizujące w obecności wybranych radiosensybilizatorów. Koordynowanie i nadzór nad pracą doktorantów.

 

Termin składania ofert: do 4 marca 2025 roku

 

Dodatkowe informacje:

Dokumenty wymagane do aplikacji:

- List motywacyjny.

- Życiorys naukowy zawierający listę publikacji.

- Kopia dyplomu doktorskiego lub zaświadczenie, że Kandydat uzyska stopień doktora w 2025 roku (dopuszczalny jest skan lub wersja elektroniczna dokumentu).

- Co najmniej jeden list rekomendacyjny od poprzedniego mentora. Kandydaci, którzy aplikują o stanowisko post-doc po raz pierwszy muszą uzyskać list rekomendacyjny od promotora rozprawy doktorskiej. List rekomendacyjny musi być wysłany bezpośrednio przez osobę rekomendującą na adres janusz.rak@ug.edu.pl

Dokumenty można złożyć osobiście w Biurze Dziekana Wydziału Chemii UG, ul. Wita Stwosza 63, 80-308 Gdańsk, wysłać pocztą, adresując przesyłkę do prof. J. Raka lub wysłać pocztą elektroniczną na adres janusz.rak@ug.edu.pl (preferowany sposób). W tym ostatnim przypadku list motywacyjny może być treścią listu elektronicznego, do którego proszę dołączyć skany dokumentów.

Wraz z wymaganymi dokumentami należy też złożyć podpisaną klauzulę informacyjną, dotyczącą przetwarzania danych osobowych, którą można pobrać ze strony: https://ug.edu.pl/sites/ug.edu.pl/files/_nodes/komunikat/123358/files/klauzula-informacyjna.pdf

Po upływie terminu składania, zgłoszenia zostaną poddane wstępnej selekcji a wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która odbędzie się w trybie zdalnym lub na Wydziale Chemii UG. O terminie rozmowy kwalifikacyjnej wybrani Kandydaci zostaną powiadomieni drogą mailową.

 

Pytania w sprawie oferty prosimy kierować mailowo do prof. J. Rak na adres

janusz.rak@ug.edu.pl.

 

Warunki zatrudnienia:

Umowa o pracę (100% etatu) na okres 12 miesięcy, odnawialna na kolejne 12 miesięcy (maksymalny okres zatrudnienia 2 lata).

Wynagrodzenie brutto-brutto: 140 000 PLN/rocznie. Suma ta zawiera obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, w tym składkę pracodawcy.

Orientacyjna data rozpoczęcia zatrudnienia: 1.04.2025, możliwe wcześniejsze rozpoczęcie pracy.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 5. luty 2025 - 11:30; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: środa, 5. luty 2025 - 11:30; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki