Profesor Piotr Skowron z Wydziału Chemii UG laureatem Nagrody PRIMUM COOPERATIO

Profesor Skowron

W dniu 19 czerwca 2015 roku podczas Letniej Gali Biznesu zorganizowanej przez Pracodawców Pomorza w ogrodach hotelu Sofitel Grand w Sopocie, Prof. dr hab. Piotr Skowron z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego odebrał zaszczytne wyróżnienie PRIMUM COOPERATIO (NADE WSZYSTKO WSPÓŁPRACA) przyznane mu przez środowisko pracodawców Pomorza. W uzasadnieniu Kapituła nagrody doceniła przede wszystkim aktywność profesora w zakresie wdrażania wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej oraz fakt, iż poprzez swoją działalność udowodnił, że możliwa jest współpraca środowiska naukowego i gospodarczego przynosząca wymierne korzyści gospodarce i nauce.

 

Serdecznie Gratulujemy!

 

Wśród nagrodzonych podczas gali znaleźli się także:

 

  • Lech Wałęsa - nagroda DIAMENTOWEGO OXERA, za szczególny wkład w zmianę ustroju gospodarczego po 1989 roku oraz otwarcie Polski na gospodarkę wolnorynkową.

  • Bronisław Komorowski - nagroda DIALOGUS SUPRA OMNIA, za konsekwencję i determinację w inicjowaniu oraz wspieraniu dialogu społecznego w Polsce.

  • Elżbieta Bieńkowska – nagroda AUDACIA ET PRUDENTIA, za szczególny wkład w rozwój Polski z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej.

  • Janusz Piechociński - nagroda VENTUS INTER VELA, za aktywną działalność na rzecz wspierania przedsiębiorczości w Polsce

  • Jan Łabas – nagroda ZŁOTEGO OXERA, za wizję, konsekwencję i determinację w budowaniu własnej firmy przemysłu okrętowego.

 

Profesor SkowronŻyciorys prof. dr hab. Piotra Skowrona

Prof. dr hab. Piotr Skowron jest z wykształcenia biologiem molekularnym, absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego oraz University of Wisconsin-Madison, USA. W latach 1993-2007 zatrudniony w amerykańskim przemyśle biotechnologii molekularnej, w 1994 awansowany na stanowisko kierownika międzynarodowego zespołu badawczego (USA) oraz dyrektora badań i rozwoju. W 2007 r. powrócił na uczelnię wybierając Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie zorganizował od podstaw Katedrę Biotechnologii Molekularnej, Wprowadził na Wydział Chemii tematykę biologii/biotechnologii molekularnej, organizując wyspecjalizowany zespół badawczy oraz współorganizując finansowanie badań naukowych i przemysłowych w sumarycznej kwocie przekraczającej 24 mln PLN. W 2011 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a tytuł profesora otrzymał w 2014 roku. Jest autorem 78 oryginalnych i wdrożonych projektów biotechnologicznych, 3 patentów światowych, 1 patentu USA, 2 patentów europejskich oraz 37 publikacji naukowych. 3-krotnie otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz szereg nagród przemysłowych w USA. Jest współzałożycielem 8 spółek biotechnologicznych, w tym 3 międzynarodowych, zorganizował 4 laboratoria biotechnologiczne, w tym 3 przemysłowe. Jest ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Revongen Corporation oraz kierownikiem Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego POCh S.A.-Uniwersytet Gdański, prezesem zarządu 2 spółek biotechnologicznych.

Prof. Skowron zajmuje się zarówno badaniami podstawowymi w zakresie biologii molekularnej, jak i projektami w zakresie biotechnologii molekularnej, ukierunkowanymi na zastosowania biomedyczne. M.in. projektowaniem molekuł DNA, białek i procesów enzymatycznych, klonowaniem, inżynierią genetyczną oraz eksperymentalną walidacją w/w. Do osiągnięć naukowych i aplikacyjnych należy oryginalne (1990 r.) opracowanie technologii izolowania DNA w formacie mikrokolumn (światowy rynek ponad 500 mln USD/rok), odkrycie rodziny bifunkcyjnych enzymów przecinających i modyfikujących DNA, chemicznie sterowana zmiana specyficzności substratowej endonukleaz, opracowanie systemu ekspresji extremalnie toksycznych dla rekombinantowego gospodarza białek, współudział w opracowaniu trzech technologii powielania kwasów nukleinowych, alternatywnych do Polymerase Chain Reaction, opracowanie technologii pozytywnej selekcji klonów, klonowanie i ekspresja ponad 100 genów i ich wariantów, kodujących białka o znaczeniu naukowym oraz praktycznym jako narzędzia inżynierii genetycznej oraz w rozwoju nowych technologii medycznych.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 22. Czerwiec 2015 - 09:35; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22. Czerwiec 2015 - 14:02; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki