PROMOCJA

Promocja projektu - film

Startuje projekt „Zerujemy emisje” – film promujący już dostępny

Warsztaty, prelekcje i wydarzenia edukacyjne m.in. dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych – to elementy nowego projektu pt. „Zerujemy Emisje – transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego” przygotowanego wspólnie przez Wydział Chemii, Wydział Ekonomiczny i Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – działania i kampanie edukacyjne. W filmie promującym projekt wystąpiła kierownik projektu dr hab. Beata Grobelna, prof. UG oraz członkowie zespołu projektowego: dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, dr Magdalena Markiewicz i dr Krzysztof Szczepaniak.

 

 

W ramach projektu przewidziano działania popularyzujące przeciwdziałanie emisjom skierowane do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Pomorza, a także do studentów i pracowników uczelni.

– Oferujemy wiele działań edukacyjno-promocyjnych mających na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku oraz wzmocnienie wśród uczestników umiejętności krytycznego myślenia w zakresie źródeł emisji i ich szkodliwości. Projekt składa się z działań w formie: wykładów, warsztatów, pokazów, konkursów oraz konferencji i jest przeznaczony zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla studentów oraz nauczycieli – mówi dr hab. Beata Grobelna, prof. UG, Dziekan Wydziału Chemii.

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu odbędzie się już 20 października 2023 r. W piątek na Wydziale Chemii zostanie zorganizowany Dzień Zrównoważonego Rozwoju.

– To wydarzenie o zasięgu ogólnoeuropejskim, realizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Jego celem jest edukacja i promowanie działań na rzecz takiego kierunku rozwoju. Skierowane jest do otoczenia społeczno-gospodarczego Uczelni, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów. Spotykamy się już po raz piąty, tym razem pod hasłem „Stop Emisjom! Dbaj o Klimat!”. Zgodnie z hasłem przewodnim akademicy zaprezentują wykłady, a studenci i koła naukowe przeprowadzą warsztaty oraz pokazy dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy 20 października na godz. 9.00 na Wydział Chemii – zachęca dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych UG.

Nieodłącznym już elementem akademickiej tradycji jest Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich, czyli KEEKS. Wydarzenie odbędzie się w kwietniu 2024 r. i będzie poruszać temat zeroemisyjności w kontekście działań ekonomicznych z punktu widzenia jednostki, zachowań grupowych i działań przedsiębiorstw. Jego celem jest poszerzenie świadomości uczniów i studentów, a także środowiska lokalnego na temat przeciwdziałania emisjom. 

– W ramach kongresu odbędą się prezentacje wyników badań naukowych prowadzonych przez studentów, dotyczących możliwości wprowadzania działań mających na celu redukcję emisji, a także skutków podejmowanych i niepodejmowanych działań.  Kongres będzie połączony z edukacyjną grą miejską oraz konkursem filmowym. Planowanym efektem Kongresu jest budowanie świadomości ekologicznej uczniów szkół i studentów UG oraz kształtowanie postawy człowieka odpowiedzialnego za stan środowiska na poziomie indywidualnych użytkowników, ich rodzin oraz lokalnych społeczności – wylicza dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego.

W ramach projektu odbędzie się również cykl prelekcji on-line przeznaczonych dla młodzieży szkół średnich.

Już wkrótce, dzisiejsza młodzież, będzie musiała stanąć przed wyzwaniami wywołanymi przez zmianę klimatu, zanieczyszczenie środowiska, ogromne zużycie energii czy rosnącą konsumpcję produktów. Przygotowujemy cykl prelekcji online, które będą bazą rzetelnej wiedzy na ten temat, do przyswojenia w przystępnej formie i w dowolnym momencie. Skupimy się na wynikach badań, krytycznym myśleniu i przeciwdziałaniu dezinformacji. Prelekcje to okazja do spotkań z akademikami i dyskusji o tym, jak można ocalić naszą planetę przed postępującą degradacją środowiska – zachęca dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Zaplanowane rezultaty projektu to :

  • Piąta edycja Dnia Zrównoważonego Rozwoju na UG pod hasłem “Stop emisjom! Dbaj o klimat!”,
  • Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich (KEEKS)
  • Konferencja „Chemia-biznes-środowisko”
  • Cykl prelekcji on-line przeznaczonych dla młodzieży szkół średnich.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Wydziału Chemii.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 20. Październik 2023 - 11:17; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 6. Listopad 2023 - 19:59; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki