Wystawa prac dr hab. PIOTRA STORONIAKA, prof. UG pt. „Labirynty na Chemii”

Miło nam poinformować, że 26 marca 2025 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i grafik Piotra Storoniaka.
Wystawa stanowi dla autora osobistą podróż w czasie ponieważ daty powstania prezentowanych prac rozrzucone są na przestrzeni ponad dwudziestu lat.
Ekspozycję podzielić można na dwie kolekcje: pierwsza zawiera obrazy wykonane techniką analogową (farbami akrylowymi na płótnie, bądź papierze), na drugą zaś składają się obrazy zrodzone w przestrzeni cyfrowej.
Pierwsza grupa to labiryntowe abstrakcyjne przedstawienia z pogranicza dwóch światów: prehistoryczne sny ze ścian jaskiń przeplatają się z przestrzeniami wypełnionymi fluktuacjami wzorów rzeźbionych promieniowaniem kosmicznym.
Druga grupa to bardzo stylistycznie zróżnicowane cyfrowe manipulacje, które w wielu przypadkach zrodziły się w wyniku realizacji konkretnych graficznych przedsięwzięć, takich jak okładki płyt, ilustracje do wierszy znajomych poetów czy portretów.

Przedstawiona kolekcja obrazów stanowi niewątpliwe wyzwanie dla odbiorcy zmuszając go do poszukiwania sensu w pozornym chaosie barw, form i struktur. Jej głęboka korelacja z naukami ścisłymi, zwłaszcza z biochemią strukturalną oraz chemią fizyczną otwiera nowe możliwości interpretacyjne, pozwalając spojrzeć na dzieła sztuki przez pryzmat zjawisk fizykochemicznych.
Termodynamiczna wielkość jaką jest entropia opisuje stopień nieuporządkowania układu i jego dążenie do stanu maksymalnej równowagi. W pokazanych obrazach widoczna jest podobna tendencja – rozproszenie kolorów, swobodnie rozlewające się plamy farby oraz dynamiczne kompozycje często odzwierciedlają stan wysokiej entropii. Jednak, paradoksalnie, w tym pozornym chaosie tkwi ukryty przekaz. W układach chemicznych, złożone interakcje molekularne prowadzą do powstawania harmonijnych struktur.
Wystawa jest dostępna do zwiedzania od 26.03 do 02.04 2025 w budynku D Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
 

O autorze.
dr hab. Piotr Storoniak, prof. UG (ur. 1972) jest pracownikiem Katedry Chemii Fizycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą badań nad  oddziaływaniem DNA z wysokoenergetycznymi cząsteczkami powstającymi w układach biologicznych, gdy te zostają wystawione na działanie wysokoenergetycznego promieniowania. W obszarze jego zainteresowań mieści się także modelowanie energetyki faz krystalicznych.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 27. Marzec 2025 - 20:51; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: czwartek, 27. Marzec 2025 - 20:54; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki