Stypendystki L'OREAL Women in Science na Wydziale Chemii

Miło nam poinformować, że na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego odbywa się wystawa „Women in Science” 2024. Jest to program „L'OREAL dla Kobiet i Nauki" realizowany z UNESCO i MNiSW, którego celem jest wsparcie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet naukowców.

Celem programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzonego w Polsce od 2001 roku jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego.

Stypendium ma nie tylko wymiar finansowy. Umożliwia promowanie i upowszechnianie tematyki badawczej i osiągnięć naukowych. Otrzymanie stypendium umożliwia większą rozpoznawalność w środowisku naukowym, co skutkuje otrzymaniem zaproszeń na szereg spotkań, szkoleń oraz eventów naukowych. Nie do przeceniania jest również sieć kontaktów tworzona przez co rok powiększające się grono Stypendystek programu.

Wydział Chemii może pochwalić się pięcioma naukowczyniami, które otrzymały to stypendium.

 

magda_s

Stypendystka programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki w roku 2005.

Zainteresowania dr Magdaleny Ślusarz koncentrują się wokół modelowania molekularnego struktury białek błonowych oraz oddziaływań białko-białko i białko-ligand. Poznanie mechanizmu funkcjonowania białek błonowych i ich oddziaływania z innymi cząsteczkami jest kluczowe dla projektowania nowych substancji leczniczych których celem molekularnym są badane białka, między innymi leków przeciwbólowych pozbawionych poważnych działań ubocznych, a także nowych terapii przeciwwirusowych, czy przeciwnowotworowych.

 

 

 

sylwia_rm

Stypendystka programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki w roku 2009.

Zainteresowania naukowe prof. dr hab. Sylwii Rodziewicz Motowidło skupiają się na poznaniu molekularnych zależności pomiędzy budową przestrzenną peptydów i białek, a ich funkcją biologiczną. Głównymi obiektami badawczymi są cząsteczki, które tworzą nierozpuszczalne agregaty pozakomórkowe, odkładające się w tkankach w postaci fibryli amyloidowych. Tworzenie złogów amyloidowych przez wiele peptydów i białek jest związane z takimi chorobami neurodegeneracyjnymi (zwanymi także konformacyjnymi) jak: choroba Alzheimera (AD), choroba Parkinsona (PD), choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czy choroba Huntingtona (HD).

 

 

 

 

agnieszka_gs

Stypendystka programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki w roku 2017 oraz laureatka międzynarodowej nagrody International Rising Talents Awards L’Oréal-UNESCO For Women in Science w roku 2018.  

Zainteresowania dr hab. Agnieszki Gajewicz-Skrętnej koncentrują się wokół rozwoju i zastosowania chemoinformatyki, metod sztucznej inteligencji, algorytmów uczenia maszynowego oraz eksploracyjnej analizy danych w procesie wirtualizacji projektowania nowych i bezpiecznych związków chemicznych oraz materiałów nowej generacji.  

Jej największym marzeniem naukowym jest to, aby algorytmy i metody komputerowe, nad którymi pracuje, stały się wiarygodnymi i użytecznymi narzędziami wspierającym proces projektowania nowych, bezpiecznych i funkcjonalnych związków chemicznych oraz materiałów nowej generacji.

 

 

magda_zz

Stypendystka programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki w roku 2023.

Dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojć prowadzi badania w obszarze chemii radiacyjnej i radiobiologii. Jej praca skupiona jest wokół radioterapii, jednej z terapii przeciwnowotworowych.

Jej największym marzeniem naukowym jest to, aby któryś z badanych radiosensybilizatorów, któraś z opracowywanych koncepcji radiouwrażliwiania, znalazła zastosowanie kliniczne i uczyniła radioterapię bardziej skuteczną i bezpieczną dla pacjentów.

 

 

 

 

alicja_m

Stypendystka programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki w roku 2024. 

Dr Alicja Mikołajczyk specjalizuje się̨ w cyfrowym projektowaniu nowych, zaawansowanych i innowacyjnych materiałów, chemikaliów i leków nowej generacji, z naciskiem na ich bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Jej zainteresowanie badawcze koncentruje się na integracji metod sztucznej inteligencji, metod modelowania molekularnego, chemii kwantowej i uczenia maszynowego, co umożliwia przeniesienie procesów projektowania materiałów nowej generacji (ang. Innovative Advanced Materials) i oceny ich ryzyka chemicznego z tradycyjnych laboratoriów do przestrzeni wirtualnej. Podejście to redukuje czas, koszt badań oraz liczbę wątpliwych etycznie testów na zwierzętach laboratoryjnych. 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 6. luty 2025 - 12:29; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 10. luty 2025 - 18:14; osoba wprowadzająca: Rafał Ślusarz