Doktorant (stypendysta) w ramach programu OPUS 27

Tytuł projektu: Czy technologia “organ-on-a-chip” może zredukować liczbę zwierząt uśmiercanych w badaniach nad radiosensybilizatorami?

 

Streszczenie projektu:

Mikroprzepływowe urządzenia, zwane Organ-on-a-Chip (OoC), mogą ograniczyć lub nawet wyeliminować zwierzęta z badań przedklinicznych. Technologia OoC wraz z hodowlami 3D, takimi jak organoidy lub sferoidy, wydaje się być jedną z najbardziej obiecujących w tym kontekście alternatyw, która mogłaby zostać zastosowana w radioterapii chorób nowotworowych

Program badawczy obejmuje następujące zadania: (i) projektowanie i wytwarzanie układów mikroprzepływowych do badań skuteczności wybranych radiosensybilizatorów w sferoidach, (ii) optymalizacja hodowli sferoidów w urządzeniach mikroprzepływowych oraz hodowla ksenograftów, (iii) projektowanie i testowanie protokołów chemoradioterapii w mikrosystemach i ksenograftach, (iv) testowanie na chipie i poza chipem skuteczności radioterapii wspomaganej radiosensybilizatorem, (v) badania in vivo i ex vivo skuteczności wspomaganej radioterapii  w ksenograftach.

Odpowiedź na promieniowanie jonizujące w obecności kilku wybranych radiosensybilizatorów zostanie porównana w sferoidach hodowanych w OoC oraz modelach zwierzęcych raka w postaci ksenograftów. Linie komórkowe odpowiadające najczęstszym nowotworom u ludzi, tj. nowotworom piersi i prostaty, zostaną użyte do hodowli sferoidów i ksenograftów. Wszystkie badane radiosensybilizatory aktywowane są przez przyłączenie elektronu, który, podobnie jak rodniki hydroksylowe, jest głównym produktem radiolizy wody. W warunkach hipoksji, charakterystycznej dla nowotworów litych, hydratowane elektrony mogą być wykorzystywane przez radiouczulacze, prowadząc do powstania genotoksycznych rodników. W rezultacie uwodnione elektrony, nieaktywne wobec natywnego DNA, mogą być pośrednio wykorzystane do jego niszczenia. Realizacja proponowanego projektu powinna również umożliwić lepsze zrozumienie mechanizmów komórkowych leżących u podstaw działania radiouczulaczy, których aktywność indukowana jest przez przyłączenie elektronu, co pozwoli na racjonalne projektowanie nowych, bardziej efektywnych radiosensybilizatorów tego typu w przyszłości.

 

Nazwa stanowiska: doktorant

 

Wymagania:

• Tytuł zawodowy magistra chemii albo dziedzin pokrewnych.

oraz

Dobra znajomość chemii fizycznej i chemii analitycznej.

• Udokumentowane doświadczenie w stosowaniu techniki HPLC i LC-MS.

• Udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu hodowli komórkowych.

• Udokumentowane doświadczenie w stosowaniu technik cytometrycznych oraz mikroskopii fluorescencyjnej.

a także

• Dobra znajomość języka angielskiego 

• Motywacja do pracy naukowej

• Kreatywność

• Samodzielność

• Zdolność do pracy w zespole

 

Opis zadań:

Optymalizacja i prowadzenia hodowli 3D komórek zdrowych i nowotworowych w urządzeniach mikroprzepływowych (Organ-on-a-Chip) oraz badania cytotoksyczności i odpowiedzi komórkowej (cystometria przepływowa oraz mikroskopia fluorescencyjna) na określone dawki promieniowania jonizującego w obecności wybranych radiosensybilizatorów.

 

Termin składania ofert: do 2 marca 2025 r.   

 

Dodatkowe informacje:

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie listu motywacyjnego oraz CV, zawierającego spis publikacji i doniesień konferencyjnych oraz skanu podpisanej Klauzuli Informacyjnej (RODO). Klauzulę można pobrać ze strony: https://projekty.ug.edu.pl/dla-kierownikow-projektow-2/pliki-do-pobrania-duplicate/ (zakładka „Klauzula informacyjna dla kandydata na stanowisko stypendysty”) na adres: janusz.rak@ug.edu.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „doktorant – OPUS 27”.  

Warunki wykonywania pracy naukowej:

Stypendium naukowe w wysokości 5 000,0 zł/miesiąc przez okres 48 miesięcy.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 5. luty 2025 - 11:35; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: środa, 5. luty 2025 - 11:35; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki