Konkurs na stypendium dla młodych naukowców im. dra Marcina Czapli

Dziekan Wydziału Chemii ogłasza konkurs na Stypendium im. dra Marcina Czapli dla młodych naukowców (do 35 lat) zajmujących się chemią obliczeniową.

Wnioski przyjmowane są w Biurze Dziekana do 21.10.2024.

Szczegółowy regulamin konkursu ...

Dr Marcin Czapla

Dr Marcin Czapla urodził się 11 września 1990 r. w Koszalinie. Tam ukończył szkołę podstawową, gimnazjum i liceum ogólnokształcące zakończone egzaminem dojrzałości, który złożył w 2009 r. W tym samym roku rozpoczął studia licencjackie na Wydziale Chemii UG. Egzamin licencjacki zdał w roku 2012, po czym kontynuował studia uzyskując tytuł zawodowy magistra chemii w roku 2014 r. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie w Pracowni Chemii Kwantowej, które doprowadziły do złożenia rozprawy doktorskiej, obrony pracy i uzyskania stopnia doktora nauk chemicznych w roku 2018.

W czasie swojej krótkiej kariery akademickiej był wyróżniony kilkoma nagrodami (m.in. stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, dwukrotnie indywidualną Nagrodą Rektora UG, nagrodą za najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Chemii UG w 2014 roku i kilkoma nagrodami za wystąpienia konferencyjne), kierował grantem Preludium oraz był beneficjentem kilku programów stypendialnych. Na Wydziale Chemii UG pracował najpierw na etacie asystenta, a następnie jako adiunkt. Opublikował łącznie 27 artykułów w renomowanych czasopismach naukowych o międzynarodowej cyrkulacji. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych była struktura elektronowa i właściwości fizykochemiczne superhalogenowych anionów molekularnych i superkwasów Lewisa-Brønsteda, które badał przy użyciu metod obliczeniowych chemii kwantowej.

Marcin był młodym i ambitnym badaczem, zdeterminowanym w szybkim dążeniu do celu. Jego dobrze rozwijającą się karierę powstrzymała ciężka choroba, z którą zmagał się przez długi czas. Mimo to, udało mu się powrócić do pracy naukowej i prowadzenia zajęć dydaktycznych – niestety, na krótko. Odszedł w wieku 33 lat.

Data publikacji: środa, 2. Październik 2024 - 10:15; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: piątek, 4. Październik 2024 - 12:55; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki