26. Polskie Sympozjum Peptydowe w Starych Jabłonkach

W dniach 3-7.09.2023 w Starych Jabłonkach odbyło się 26. Polskie Sympozjum Peptydowe organizowane przez pracowników Katedry Biochemii Molekularnej. Polskie Sympozjum Peptydowe  (https://www.ppc.univ.gda.pl/) jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym od ponad 50 lat, co dwa lata. Ze względu na sytuację epidemiologiczną ostatnie spotkanie miało miejsce w 2019 roku.

Tegoroczne spotkanie otworzyła Pani Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Beata Grobelna, prof. UG. W 26. Polskim Sympozjum Peptydowym udział wzięło 108 uczestników z Polski i zagranicy związanych z badaniami peptydów: specjalistów z instytucji naukowych, w tym przedstawicieli wszystkich znaczących ośrodków akademickich oraz instytutów naukowych, reprezentantów przemysłu chemicznego i pokrewnych, a także doktorantów i studentów. W otoczeniu malowniczych jezior i lasów można było wysłuchać 37 wystąpień, w tym 9 wykładów zaproszonych gości, byli to: prof. Norbert Sewald z Uniwersytetu w Bielefeld, prof. Christian Becker z Uniwersytetu we Wiedniu,  prof. Piotr Stefanowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Wioleta Rut (w zastępstwie za prof. Marcina Drąga) z Politechniki Wrocławskiej, prof. Marcin Sieńczyk z Politechniki Wrocławskiej, prof. Paula Gomes z Uniwersytetu w Porto, prof. Michael Gütschow z Uniwersytetu w Bonn, dr hab. Elżbieta Jankowska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Galia Blum z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Obradom towarzyszyły dwie sesje posterowe, na których zaprezentowano blisko 40 posterów. W ostatnim dniu Sympozjum odbyły się dwie sesje przeznaczone dla doktorantów- Young Scientists Minisymposium, podczas którego wyniki swoich badań przedstawiło 9 doktorantów z ośrodków z Wrocławia, Warszawy, Gdańska oraz Łodzi.

Miło nam poinformować, że podczas spotkania przyznano i ustanowiono pierwszą nagrodę za najlepsze wystąpienie ustne im. Dr. Emila Tasznera dla osób ze stopniem doktora, ufundowaną przez firmę Chemat. Tegoroczną Lauretką tej nagrody została dr Monika Kijewska z Uniwersytetu Wrocławskiego, za wystąpienie „Intramolecular reversible and irreversible stapling of peptides via boron-sugar interaction”.

Ponadto, za prezentacje posterowe nagrodzeni zostali: dr Natalia Miodowska (I Nagroda,Politechnika Wrocławska), dr  Paweł Noceń (wyróżnienie, Politechnika Wrocławska) oraz dr Mikołaj Śleziak (wyróżnienie, Uniwersytet Wrocławski). Podczas Young Scientist Mini Symposium, komitet naukowy zdecydował przyznać I Nagrodę Uladzislawie Tsylents (Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), a wyróżnienie Aleksandrze Czerchawy (Politechnika Wrocławska).

Obradom towarzyszyła część nieoficjalna, choć równie ważna dla przyszłej współpracy – uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać podczas imprez takich jak wspólne grillowanie, Rejs statkiem do Ostródy, spływ kajakowy, rozgrywki w siatkówkę plażową czy uroczysty bankiet.

Serdecznie podziękowania kierujemy do wszystkich Sponsorów i Wystawców. Za wsparcie dziękujemy również naszym Patronom, a w szczególności JM Rektorowi UG prof. dr hab. Piotrowi Stepnowskiemu oraz Pani Dziekan Wydziału Chemii UG dr hab. Beacie Grobelnej, prof. UG. Więcej informacji o Sympozjum można znaleźć na stronie wydarzenia https://26pps.ug.edu.pl/

Data publikacji: wtorek, 12. Wrzesień 2023 - 11:58; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: wtorek, 12. Wrzesień 2023 - 12:00; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki