Nauka

Europejski patent dla naukowców z Wydziału Chemii

Ostatnia modyfikacja: środa, 7 Wrzesień, 2022 - 21:55

European Patent Office (EPO) podjął decyzję o przyznaniu europejskiego patentu na wynalazek pt.: „Materiał z tytanu do oczyszczania powietrza ze związków organicznych, nieorganicznych, pyłów oraz mikroorganizmów”, bazujący na materiale z nanorurek TiO2. Twórcami wynalazku są prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska wraz z zespołem w składzie: dr inż. Beata Bajorowicz, dr inż. Anna Gołąbiewska, dr inż. Marek Kobylański, dr inż. Anna Malankowska, dr inż. Paweł Mazierski, dr inż. Joanna Nadolna oraz mgr Patrycja Parnicka.

Publikacja pracowników Wydziału Chemii w Nature Nanotechnology

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 1 Wrzesień, 2022 - 15:26

W czasopiśnie Nature Nanotechnology (IF = 43,3) ukazała się w tym miesiącu praca, której współautorami są dr Alicja Mikołajczyk, dr inż. Karolina Jagiello oraz prof. dr hab. Tomasz Puzyn z Pracowni Chemoinformatyki Środowiska na Wydziale Chemii UG (https://doi.org/10.1038/s41565-022-01173-6). Artykuł powstał z inicjatywy naukowców z UG w ramach współpracy naukowej odbywającej się w ramach trzech projektów europejskich: NanoInforaTIX, NanoSolveIT i PATROLS.

Komisja Europejska sfinansuje projekt prof. hab. inż. Adriany Zaleskiej – Medynskiej w ramach programu Horyzont Europa

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 23 Czerwiec, 2022 - 23:36

Zespół prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej otrzyma ok. 200 000 EUR w ramach konkursu Horyzont - RIA. Założenia projektu „Innovative Integrated Tools and Technologies to Protect and Treat Drinking Water from Disinfection Byproducts (DBPs)” obejmują opracowanie odpowiednich technik analitycznych do monitorowania DBP i modelowania ich rozprzestrzeniania się w systemach wody pitnej oraz ocenę wpływu rozprzestrzeniania się DBP na środowisko.

Pracownicy naszego wydziału na liście najlepszych naukowców na świecie

Ostatnia modyfikacja: piątek, 20 Maj, 2022 - 09:27

Pomorscy badacze znaleźli się w zaszczytnym gronie najważniejszych ekspertów, których osiągnięcia wpłynęły i wpływają na rozwój światowej nauki. W zestawieniu dotyczących medycyny, ochrony środowiska i chemii z Wydziału Chemii znajdziemy m.in. prof. Jerzego Falandysza, prof. Adama Józefa Liwo, prof. Piotra Stepnowskiego oraz prof. Piotra Skurskiego.

 

Serdecznie gratulujemy!

XI Polska Konferencja Chemii Analitycznej

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 17 Marzec, 2022 - 19:09

W dniach 19-23 czerwca 2022 roku w Łodzi odbędzie się XI Polska Konferencja Chemii Analitycznej (PoKoChA).  Konferencja pod patronatem Komitetu Chemii Analitycznej PAN, organizowana jest przez Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. Obrady, zaplanowane w formie stacjonarnej, będą miały miejsce w gmachu „Alchemium" Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. 

Więcej informacji: