Inauguracja roku akademickiego 2017/18 na Wydziale Chemii

W dniu 2 października 2017 roku odbyła się Wydziałowa Inauguracja Roku Akademickiego 2017/18.

Uroczystość odbyła się w Auli Wydziału Chemii z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli uczelni spoza i z Trójmiasta, pracowników jednostek, władz centralnych i administracji UG, osób reprezentujących Radę Konsultacyjną oraz jednostki współpracujące z Wydziałem Chemii, przedstawicieli Parlamentu Studentów UG oraz rozpoczynających rok akademicki studentów i doktorantów.

W swoim przemówieniu dziekan Wydziału Chemii dr hab. Mariusz Makowski, prof. UG, po powitaniu przybyłych na uroczystość gości, przedstawił najważniejsze osiągnięcia Wydziału oraz pogratulował pracownikom, doktorantom i studentom sukcesów naukowych, dydaktycznych, organizacyjnych i sportowych w minionym roku akademickim. Przedstawiając plany na przyszłość podziękował społeczności akademickiej Wydziału Chemii za trud i wysiłek włożony na rzecz Wydziału i całego Uniwersytetu.

Na uroczystości był obecny JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG, który w swoim wystąpieniu odniósł się m.in. do propozycji zmian zawartych w Ustawie 2.0 oraz wskazał perspektywy rozwoju Uniwersytetu na kolejne lata.

Tradycyjnie po Immatrykulacji oraz promocjach habilitacyjnych i doktorskich nastąpiło wręczenie medali Ministra Edukacji Narodowej, nagród Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za działalność naukową i prace na rzecz społeczności akademickiej. Po raz pierwszy wręczona została nagroda im. Prof. A. Wiśniewskiego za działalność organizacyjną na rzecz Wydziału.

Przedstawiciele Rady Samorządu Doktorantów – mgr Izabela Załuska – oraz Samorządu Studentów – Tomasz Swebocki – przekazali w swoich krótkich wystąpieniach najważniejsze informacje swoim młodszym koleżankom i kolegom, zachęcając ich jednocześnie do pracy w organizacjach zrzeszających brać studencką w Wydziale oraz UG.

Wykład inauguracyjny, pt. „Chemioterapia a ewolucja komórek nowotworowych” wygłosił prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Profesor zajmuje się biologią molekularną białek szoku termicznego, oddziaływaniem białek opiekuńczych, transformacją nowotworową, p53, MDM2. Jest autorem blisko 90 prac naukowych cytowanych w literaturze światowej (ponad 6000 cytowań). Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 2005 r. Doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (2007), Uniwersytetu Gdańskiego (2011), Uniwersytetu Jagiellońskiego (2013). Członkowstwo: PAN (członek rzeczywisty), Leopoldina (Niemiecka Akademia Nauk), Academia Europea, Europejska Akademia Badań nad Rakiem, PAU (członek korespondencyjny), Senat Towarzystwa Maxa Plancka, European Molecular Biology Organization (EMBO).

Uroczystość uświetnił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem prof. Marcina Tomczaka.

Data publikacji: wtorek, 3. Październik 2017 - 20:19; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: wtorek, 3. Październik 2017 - 20:21; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki