24. Polskie Sympozjum Peptydowe - podsumowanie

W dniach od 3 do 7 września w Jastrzębiej Górze odbyło się 24. Polskie Sympozjum Peptydowe zorganizowane przez Katedrę Chemii Biomedycznej UG pod kierownictwem dr hab. Sylwii Rodziewicz-Motowidło, prof. UG . Miało ono specjalny, jubileuszowy charakter związany z mijającą w tym roku 50. rocznicą zorganizowanej przez prof. Gotfryda Kupryszewskiego, pierwszej Konferencji Peptydowej, która miała miejsce w Gdańsku w roku 1967. Tegoroczne sympozjum zgromadziło około 200 uczonych związanych z chemią peptydów, w tym wielu gości zagranicznych. Gościem honorowym Sympozjum był prof. Maurice Manning (University of Toledo, Ohio), światowej klasy specjalista w dziedzinie wazopresyny i oksytocyny, który tuż przed sympozjum świętował na Wydziale Chemii UG trzydziestolecie nadania mu przez Uniwersytet Gdański tytułu doktora honoris causa. Prócz sesji naukowych podczas konferencji zorganizowana została także sesja historyczna, podczas której przedstawiciele ośrodków peptydowych w Warszawie (prof. Aleksandra Misicka-Kęsik), Wrocławiu (prof. Paweł Kafarski i prof. Zbigniew Szewczuk), Łodzi (prof. Zbigniew Kamiński) i Gdańsku (prof. Zbigniew  Grzonka) zaprezentowali powstanie i rozwój tematyki peptydowej w tych ośrodkach. Sesje naukowe Sympozjum poświęcone były m.in.: badaniom enzymów, zastosowaniem peptydów w immunoterapii, syntezie i badaniu struktury peptydów i peptydomimetyków, ligandom peptydowym, foldamerom i modulacji aktywności proteasomu.

Data publikacji: wtorek, 12. Wrzesień 2017 - 20:00; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: wtorek, 12. Wrzesień 2017 - 20:02; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki