Złoty medal na targach Brussels Innova

Podczas „The World Exhibition on Inventions, Research and New Technologies”  (Bruksela 19.11.2016) firma PHU Dytrych Sp. z o.o. z Łodzi oraz zespół z Katedry Technologii Środowiska (prof. Adriana Zaleska-Medynska, dr inż. Michał Nischk oraz mgr inż. Paweł Mazierski) otrzymali złoty medal za opracowanie nowatorskiego urządzenia do dezodoryzaji i oczyszczania powietrza, wykorzystującego m.in. proces fotokatalitycznej degradacji zanieczyszczeń. Projekt był realizowany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza pozwala na jednoczesne usuwanie pyłów, lotnych związków organicznych, mikroorganizmów, siarkowodoru oraz amoniaku z zanieczyszczonego powietrza. Badania dotyczące opracowania technologii oczyszczania powietrza były realizowane wspólnie przez firmę PHU Dytrych oraz zespół z UG w ramach projektu finansowanego w programie GEKON, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Celem projektu było opracowanie i wdrożenie autorskich produktów (nowatorskie warstwy fotokatalityczne oraz urządzenia w oparciu o te warstwy) służących do usuwania z powietrza związków organicznych, nieorganicznych oraz mikroorganizmów (bakterie i grzyby), co powinno między innymi pozwolić na obniżenie poziomu zanieczyszczeń i dezodoryzację powietrza na terenach składowisk odpadów oraz oczyszczalni ścieków i tym samym na ochronę zasobów wód powierzchniowych poprzez eliminację poważnego źródła zanieczyszczeń. W efekcie badań przeprowadzonych podczas realizacji projektu, zaprojektowano i wykonano prototyp urządzenia do oczyszczania i dezodoryzacji strumieni powietrza o natężeniu przepływu 150m3/h. Efektywność urządzenia została zbadana w testach polowych w procesie oczyszczania powietrza emitowanego z pomieszczeń wirówek odwadniających i zagęszczających osad w oczyszczalni ścieków w Aleksandrowie Łódzkim. Przeprowadzone badania wskazują, że demonstrowana technologia jest już w ostatecznej formie i może zostać zaimplementowana w docelowym systemie (dojrzałość technologii na poziomie IX).

Data publikacji: wtorek, 29. Listopad 2016 - 21:20; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Listopad 2016 - 21:20; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki