Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy, Doktoranci i Studenci Wydziału Chemii

Prof. Piotr Stepnowski

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy, Doktoranci i Studenci Wydziału Chemii !

Dobiega końca moja kadencja jako Dziekana Naszego Wydziału - funkcji, którą miałem zaszczyt pełnić przez ostatnie cztery lata. Był to dla mnie czas niewątpliwie szczególny. Wspólnie z zespołem prodziekańskim musiałem stawić czoła kilku poważnym, a niekiedy i przełomowym wyzwaniom przed jakimi stanął Wydział. Wymienię tylko te najważniejsze: zakończenie budowy i przeprowadzka do nowej siedziby, uzyskanie trzech nowych uprawnień akademickich, przejście przez sześć procesów akredytacyjnych (z wyróżnieniem i w wymiarze europejskim), powołanie nowej struktury organizacyjnej opartej o katedry i pracownie naukowe, wprowadzenie zasad oceny działalności naukowej, uporządkowanie finansów wydziału i wyjście z deficytu w zakresie dotacji podstawowej jak i statutowej, zmiany w administracji i organizacji pracy dziekanatu, nawiązanie stałej współpracy z profesorami wizytującymi, uruchomienie procesu wspierania pozyskiwania funduszy na badania naukowe, powołanie do życia nowych, interdyscyplinarnych kierunków studiów, przygotowanie oferty anglojęzycznej dla studentów z zagranicy, w końcu, utworzenie konsorcjum naukowego z Wydziałem Chemicznym PG i powołanie wspólnych, międzynarodowych, środowiskowych studiów doktoranckich.

Jestem przekonany, iż wiele z tych działań już teraz znacząco wzmocniło naszą pozycję wśród wydziałów chemicznych w Polsce, choć część z nich odniesie pozytywne skutki dopiero za parę lat. Trzymam więc kciuki za nowy zespół dziekański, aby odważnie kontynuował politykę projakościową i prorozwojową Naszego Wydziału.

W mijającej kadencji miałem przyjemność i zaszczyt współpracować z oddanym i bardzo pracowitym zespołem prodziekańskim, bez którego większość z naszych osiągnięć w ostatnich latach byłaby po prostu niemożliwa. Całemu zespołowi chciałem przy tym serdecznie podziękować.  W codziennej pracy wpierali mnie także dziekani seniorzy Naszego Wydziału, moi pełnomocnicy, przewodniczący komisji, pracownicy biura dziekana, dziekanatu, administracji budynku i zaopatrzenia. Wszystkim Państwu również z całego serca dziękuję.

Piastując stanowisko dziekana niezwykle ważne było dla mnie poczucie ciągłego wsparcia i niezliczone dowody życzliwości ze strony niemal wszystkich z Państwa, mimo iż wiele z podejmowanych przeze mnie decyzji nie należały ani do łatwych, ani tym bardziej do popularnych. Dlatego z tym większym uznaniem chylę czoła przed społecznością akademicką Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dziękując za wspólne cztery lata, życząc wszystkim Państwu dalszych spektakularnych sukcesów naukowych i dydaktycznych, ale nade wszystko szczęścia, samego dobra i wszelkiej pomyślności.

Quod bonum felix faustum, fortunatumque sit!

Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Dziekan Wydziału Chemii UG

Wywiad z Prof. Piotrem Stepnowskim w Gazecie Uniwersyteckiej