Relacja z Dnia Zrównoważonego Rozwoju

Mniej znaczy więcej, czyli jak pokonać konsumpcjonizm, DZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU w Uniwersytecie gdańskim

3 czerwca 2022 roku już po raz czwarty gościliśmy uczniów trójmiejskich szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych na Dniu Zrównoważonego Rozwoju – wydarzeniu popularyzującym naukę, którego tematem przewodnim była walka z konsumpcjonizmem.

DZR_2022

Zgodnie z hasłem przewodnim „Mniej znaczy więcej, czyli jak pokonać konsumpcjonizm” goście mogli wysłuchać wykładów, wygłoszonych przez pracowników naukowych różnych dyscyplin. Dr hab. Sylwia Pangsy-Kania, prof. UG, z Wydziału Ekonomicznego wykazywała, że pieniądze szczęścia nie dają i pokazywała nam ekonomię z dobroczynną twarzą. Z kolei dr Irena Chawrilska z Wydziału Filologicznego poszukiwała odpowiedzi sztuki i literatury, na pytanie: kupić czy nie kupić? Uczniowie mieli też okazję podyskutować z filozofką dr Moniką Bokiniec z Wydziału Nauk Społecznych na temat, ile kosztuje szczęście i ustalić zasady filozofii dobrego życia. Dr hab. Monika Paszkiewicz, prof. UG z Wydziału Chemii opowiedziała o nanomateriałach, przedstawiając je zarówno jako szansę, ale też zagrożenie ekologiczne. Studenci i koła naukowe przeprowadzili warsztaty dla młodzieży i uczniów, a pracownicy Wydziału Chemii zaprezentowali w trakcie pokazu mody kreacje w duchu Zero Waste.  Warsztat zatytułowany Zarządzanie (po)żądaniem dla uczniów przygotowało Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prezentująca zasady sprawiedliwego handlu Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.

Tegoroczny temat jest niezmiernie ważny, ponieważ nadmierna konsumpcja jest jedną z przyczyn prognozowanej przez naukowców katastrofy klimatycznej. Z całą pewnością jest też objawem braku równowagi w rozwoju społeczności świata skutkującej niekorzystnymi zmianami w środowisku. Każdy proces produkcji i konsumpcji nierozerwalnie wiąże się z kosztami ponoszonymi przez środowisko naturalne: wytwarzane są odpady, emitowany jest dwutlenek węgla, zużywana jest woda. Popyt na surowce mineralne, paliwa i żywność prowadzi do wyniszczenia lasów tropikalnych i ograniczania kapitału naturalnego. W efekcie tego powstają skutki obciążające wszystkich mieszkańców Planety.

Uczestnicy wydarzenia zgodzili się z tezą, że konieczne są zmiany wzorców konsumpcji i stylu życia. Jedynie konsument świadomy skutków swoich decyzji zakupowych może dokonywać odpowiedzialnych i racjonalnych wyborów. Należy ograniczyć konsumpcję i podczas zakupów zadać sobie pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję?

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - Znane i nieznane oblicza nauki”, realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Chcieliśmy przybliżyć uczniom trójmiejskich szkół wyniki prowadzonych w uczelni badań, procesy, dydaktykę, to, czego uczymy na uniwersytecie – starając się przy tym podać informacje w sposób ciekawy, zrozumiały i przystępny. Stąd w programie było tyle warsztatów, gier, pokazów czy konkursów – mówi dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG z Wydziału Ekonomicznego, inicjatorka Dnia Zrównoważonego Rozwoju w UG. - Zainteresowanie imprezą było duże, gościliśmy uczniów z wielu szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Trójmiasta i okolic, 

Głównym celem tego wydarzenia jest włączenie Uniwersytetu Gdańskiego do europejskiej sieci działań na rzecz promowania zrównoważonego rozwoju oraz realizacja społecznej odpowiedzialności uczelni poprzez dialog z interesariuszami i podejmowanie wspólnych działań skupionych na promowaniu podobnych idei.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia i zapraszamy za rok. Do tego czasu starajmy się żyć w zgodzie z celami zrównoważonego rozwoju.

DZR_2022

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, Czerwiec 9, 2022 - 18:47; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: czwartek, Czerwiec 9, 2022 - 19:10; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki