Zostań dawcą szpiku

Przed nami wiosenna odsłona XIII edycji projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION! Czyli wspólnej akcji Studentów z Fundacją DKMS. Dzięki tej współpracy już ponad 135 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych Dawców Szpiku, a ponad tysiąc z nich podzieliło się cząstką siebie ratując życie chorym na nowotwory krwi Pacjentom.
Studenci Naszego Uniwersytetu robią wszystko, aby dotrzeć z pakietem rejestracyjnym do Każdego! Wystarczy, że będziesz śledzić wydarzenie, a dowiesz się, jak i gdzie możesz dołączyć do bazy Dawców Fundacji DKMS. Jesteś już zarejestrowany? Pomóż nam w budowaniu bazy Dawców i zaproś znajomych i/lub udostępnij wydarzenie! Pamiętaj, #dobropowraca! Kto może zostać́ Dawcą?
-każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
-mieszkający na stałe w Polsce.
Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:
-przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
-pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
-wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się̨, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków)
PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!
Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

Harmonogram akcji:
4.04: Międzyuczelniany Wydział UG i GUMed 9:00-15:00
5.04: Wydział Chemii 10:00-16:00
6.04: Wydział Chemii i Wydział Nauk Społecznych 10:00-16:0
07.04: Wydział Ekonomiczny 10:00-14:30
Wydział Biologii 10:00-14:00
Międzyuczelniany Wydział UG i GUMed 12:00-15:0
08.04: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki 13:00-16:00
9.04: Wydział Zarządzania 10:00-14:00

Wszystkie akcje będą odbywały się niedaleko wejściach na Wydziały.

Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: środa, 6. Kwiecień 2022 - 14:14; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: środa, 6. Kwiecień 2022 - 15:24; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki