60-lecie NKCh

W środę 26 kwietnia br. odbyło się na naszym Wydziale spotkanie-seminarium poświęcone 60-leciu Naukowego Koła Chemików. Koło zostało zarejestrowane na Wyższej Szkole Pedagogicznej w 1963 r. W uroczystości uczestniczyli Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, Dziekan Wydziału Chemii dr hab. Beata Grobelna, prof. UG, Dyrektor Archiwum UG dr Monika Płuciennik, prodziekani z WCh profesorowie Jolanta Kumirska i Zbigniew Kaczyński, opiekunowie Koła, dr Jurand B. Czermiński, profesorowie Zbigniew Grzonka, Marek Kwiatkowski, Krzysztof Rolka oraz obecny opiekun Henryk Myszka. W spotkaniu wzięła udział także pierwsza przewodnicząca Koła, prof. dr hab. Wiesława Łysiak-Szydłowska i dr Rita Walczyna – członkini Koła od 1963 r.

W tej uroczystości również uczestniczyli prezesi i członkowie Naukowego Koła Chemików w latach ubiegłych, m.in. profesorowie Adam Liwo, Beata Liberek, Janusz Rak, Stanisław Ołdziej, Adam Sieradzan, doktorzy Anna Wcisło, Magdalena Zdrowowicz-Żamojć, Kamila Butowska oraz Andrzej Sieradzan, Agnieszka Wnukowska, Dominika Gryczka i Katarzyna Chmur, a także absolwenci kiedyś należący do NKCh, studenci obecnie należący do NKCh oraz przyjaciele i sympatycy Koła.

Z okazji diamentowej rocznicy Koło wraz z życzeniami dalszych sukcesów otrzymało od Zespołu Dziekańskiego WCh okolicznościową statuetkę.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wielu wspomnień opiekunów, prezesów i członków Koła, poznali jego historię w minionych 60 latach. Studenci należący do NKCh zaprezentowali realizowany projekt naukowy „Klimatyczni – synteza powierzchni samoczyszczących metodami zielonej chemii”, a autorzy książki „Księga doświadczeń Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego”, w ramach podziękowania, wręczyli jej egzemplarze wielu zaproszonym gościom. Uczestnicy spotkania obejrzeli również kilkunastominutowy film o działalności Koła, zrealizowany przez członków NKCh Karolinę Ławską i Mateusza Adama Baluka.

Więcej informacji o historii Naukowego Koła Chemików można znaleźć we wspominanej księdze doświadczeń chemicznych dostępnej w księgarni on line Wydawnictwa UG oraz w Gazecie Uniwersyteckiej nr 03/2022 str. 60-62.

Data publikacji: czwartek, 4. Maj 2023 - 10:10; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: czwartek, 4. Maj 2023 - 10:13; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki