Seminarium wydziałowe - dr Thomas Luxbacher

Zapraszamy na wykład specjalisty aplikacyjnego w zakresie tematyki pomiarów i charakterystyki potencjału zeta, który odbędzie się 09.05.2023 r w godzinach 10:00 – 12:00 w sali D102.

Prelegent:

dr Thomas Luxbacher

Tytuł wystąpienia:

From colloids to solid materials: The complementarity of liquid phase- and solid surface zeta potential.

 

Tematyka:

Tematyką wykładu będą pomiary potencjału zeta ciał stałych wraz z kinetyką adsorpcji na powierzchni badanej próbki za pomocą analizatora elektrokinetycznego SurPASSTM 3. Zostaną omówione interesujące przykłady badania membran, powierzchni stałych oraz tzw. próbek rzeczywistych gotowych produktów, jak na przykład soczewki kontaktowe lub szampon do włosów.

Pomiar potencjału zeta powierzchni zaproponowanym urządzeniem odbywa się za pomocą techniki potencjału przepływu i prądu strumieniowego. Wodny roztwór elektrolitu przepływa ze zmiennym ciśnieniem przez celę pomiarową zawierającą próbkę stałą. Opór przepływu przepuszczalnej próbki (np. ułożonego włókna, złoża proszku) lub powstałej szczeliny między dwiema płaskimi powierzchniami stałymi jest regulowany w celu wytworzenia różnicy ciśnień między wlotem i wylotem celi pomiarowej. Powoduje to separację ładunków elektrycznych w kierunku przepływu wzdłuż celi pomiarowej. Ta separacja ładunków generuje potencjał elektryczny, który jest liniowo zależny od różnicy ciśnień/potencjał przepływu. Ten ładunek lub alternatywnie prąd strumieniowy jest wykrywany przez elektrody pomiarowe, które są podłączone do wlotu i wylotu elektrolitu z celi pomiarowej.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 20. Kwiecień 2023 - 20:08; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: czwartek, 20. Kwiecień 2023 - 20:10; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki