Dr Tomasz Pluciński został odznaczony brązowym medalem Janusza Sokołowskiego - De Chimia Gedanensi Bene Meritus

Miło nam poinformować, iż dr Tomasz Pluciński został odznaczony brązowym medalem Janusza Sokołowskiego - De Chimia Gedanensi Bene Meritus

Dr Pluciński ukończył studia chemiczne w 1969 roku na Politechnice Gdańskiej ze specjalności technologii leków. Był wieloletnim pracownikiem Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Został wyróżniony w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki” w kategorii "Prezentacja popularnonaukowa" za pokazy doświadczeń chemicznych. Jest autorem książki „Doświadczenia Chemiczne" wydanej w 1997 r. przez wydawnictwo Adamantan. Ciągle związany z Wydziałem Chemii UG, od kilku lat na emeryturze. 

Dr Pluciński od 35 lat prowadzi otwarte pokazy doświadczeń chemicznych na których prezentuje mało znane, a jednocześnie bardzo atrakcyjne eksperymenty, wyjaśniając w sposób bardzo obrazowy jak działa chemia. Za cel stawia sobie pokazanie, iż chemia to nie tylko trudne wzory na tablicy i opasłe książki, ale to interesujące, kolorowe często zaskakujące i mające wiele wspólnego z codziennym życiem eksperymenty. W swojej pracy kieruje się mottem „Po pierwsze zaciekawić.” 

Dr Pluciński szczególnie interesuje się reakcjami oscylacyjnymi (zegarowymi), nietypową kinetyką chemiczna oraz stechiometrią reakcji chemicznych.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 13. Marzec 2023 - 21:43; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13. Marzec 2023 - 22:17; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki