Seminarium wydziałowe – prof. Jan Lundell

Serdecznie zapraszamy na seminarium wydziałowe, w ramach którego wykład wygłosi prof. Jan Lundell (Department of Chemistry, University of Jyväskylä, Finland)

Temat wystąpienia:

Selective light-induced chemistry of small carboxylic acids

Wykład odbędzie się w czwartek 17 maja 2018 o godz. 10.30 w sali D102.

Krótkie streszczenie wykładu.

The dream of a chemist is to be able to control chemical reaction or process selectively and 100% yield. This talk is describing an approach to make a step forward towards this chemists’ dream. Here, it is shown how the molecular motions can be used as gateways for energy upload in molecules in a selective and efficient way. The studies highlight the combination of low temperature matrix isolation technique with narrow band IR and UV-lasers to perform interesting and sometimes unexpected modifications of the studied chemical systems.

Więcej informacji o prelegencie w załączonym pliku.

Seminarium wydziałowe organizowane przez Wydział Chemii UG i Wydział Chemiczny PG w ramach porozumienia „Gdańska Chemia Akademicka”, Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Wydział III Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (Komisja Chemii).

Załącznik Rozmiar
Prof. Lundell - CV 114.94 KB

Data publikacji: poniedziałek, 7. Maj 2018 - 09:33; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Maj 2018 - 10:10; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki