Powołanie na stanowisko Delegata EYCN

"W dniach 12-13.03.2021 odbył się 16. Zjazd Delegatów EYCN. W trakcie Zjazdu, spośród wszystkich zrzeszonych w organizacji krajów, zostali powołani nowi członkowie stowarzyszenia. Tomasz Swebocki (Wydział Chemii) został powołany na stanowisko Delegata z ramienia Zarządu Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego (SSPTChem) reprezentując tym samym Polskę na najważniejszej Europejskiej arenie młodych naukowców.

T. Swebocki

Europejskie Stowarzyszenie Młodych Chemików (EYCN, European Young Chemists’ Network) jest młodym oddziałem Europejskiego Towarzystwa Chemicznego (EuCheMS).  Głównym celem EYCN jest promocja chemii w Europie, a także zapewnianie możliwości rozwoju oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy młodymi naukowcami a profesjonalistami. EYCN zrzesza najważniejsze organizacje chemiczne w Europie, których członkami są młodzi naukowcy. Wspiera liczne konferencje naukowe, organizuje „Career Days”, podczas których można rozwinąć swoje kompetencje miękkie, a także zapewnia szkolenia, których celem jest rozwój najważniejszych kwalifikacji naukowych. EYCN współrealizuje również programy wymian studenckich, mających na celu poprawę mobilności pomiędzy stowarzyszonymi krajami. Poza tym EYCN pozostaje w ciągłym kontakcie z Parlamentem Europejskim, gdzie głos młodych naukowców ma szczególne znaczenie. Aby sprostać temu wszystkiemu EYCN współpracuje ze znanymi firmami (m.in.: Evonik, BASF) oraz ze stowarzyszeniami studentów chemii z całego świata. Należy podkreślić, iż EYCN z powodzeniem współpracuje z innymi stowarzyszeniami chemicznymi zajmującymi się tematyką rozwoju wczesnej kariery naukowej w Europie i poza nią. Zbudowało szczególnie owocną współpracę z Amerykańskim Stowarzyszeniem Chemicznym (American Chemical Society) – Younger Chemists Committee (ACS-YCC), a obecnie aktywnie współpracuje z International Younger Chemists Network (IYCN).

Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Chemicznego to jedna z najprężniej działających Sekcji Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem). SSPTChem zrzesza studentów, doktorantów oraz młodych naukowców z całej Polski, jak i sympatyków spoza naszego kraju. Misją SSPTChem jest szeroko pojęty „networking" oraz popularyzacja chemii i nauk pokrewnych. Obecnie SSPTChem zrzesza członków z większości Uczelni oraz Instytutów Naukowych w Polsce, zapewniając tym samym swobodny dostęp do wiedzy oraz tworząc największe środowisko naukowe dla młodych naukowców w kraju.

SSPTChem_logo

Polska jest obecnie reprezentowana przez trzy osoby z ramienia SSPTChem: Tomasza Swebockiego, Macieja Cieślaka oraz Darię Jaworską. Należy nadmienić, że SSPTChem niejednokrotnie współpracowało z Uniwersytetem Gdańskim, m.in. podczas Zjazdu Wiosennego SSPTChem w 2017 roku (Stegna) oraz Zjazdu Zimowego SSPTChem 2019 (Gdańsk, UG). W skład Zarządu SSPTChem wchodzą trzy osoby powiązane UG, w tym dwóch absolwentów naszej Uczelni: Tomasz Kostrzewa (Przewodniczący Sekcji, GUMed), Maciej Cieślak (Członek Zarządu, IChO PAN) oraz Tomasz Swebocki (Członek Zarządu, UG).

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Towarzystw:
EYCN: www.euchems.eu/divisions/european-young-chemists-network/
SSPTChem: www.ssptchem.plwww.facebook.com/SSPTChem"

Data publikacji: poniedziałek, 15. Marzec 2021 - 19:31; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 15. Marzec 2021 - 19:38; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki