Rok akademicki 2016/2017
Zajęcia dla uczniów przeprowadzone w roku akademickim 2016/2017
24.05.2017
W środę, 24 maja, odbyły się warsztaty chemiczne, w których uczestniczyły dwie grupy uczniów z Zespołu Szkół Publicznych - Gimnazjum w Kokoszkowach koło Starogardu Gdańskiego. Gimnazjaliści byli po raz pierwszy w laboratorium chemicznym. Wykonywali doświadczenia pt. “Podstawy pracy laboratoryjnej”. Warsztaty prowadziła mgr Magdalena Pazda i mgr Oktawian Stachurski.
15.05.2017, 23.05.2017
W poniedziałek, 15 maja oraz we wtorek, 23 maja, gościliśmy uczniów z Gimnazjum nr 7 im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdańsku. Studenci I roku MSU, którzy w semestrze letnim w ramach przedmiotu: dydaktyka chemii – praktyka, odbywali zajęcia w tym gimnazjum, zorganizowali dla uczniów pierwszych klas spotkanie na Wydziale Chemii. Składało się ono z dwóch części: ćwiczeniowej i laboratoryjnej. W ramach tych zajęć gimnazjaliści powtórzyli swoją wiedzę i umiejętności zdobyte dotychczas na lekcjach chemii. Zajęcia zostały przygotowane pod kierunkiem dr Bożena Karawajczyk z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
10.05.2017
W środę, 10 maja, w warsztatach chemicznych uczestniczyły dwie grupy uczniów II klasy z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie (warto wspomnieć, że każdego roku kilku absolwentów tej szkoły rozpoczyna u nas studia). Obie grupy licealistów wykonywały doświadczenia chemiczne z tematu “Związki chromu i manganu”. Warsztaty prowadziła mgr Magdalena Pazda i dr Henryk Myszka. Uczniom, przy stole laboratoryjnym pomagali studenci z Naukowego Koła Chemików.
10.05.2017
W środę, 10 maja, w warsztatach chemicznych uczestniczyły dwie grupy uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie, szkoły, z której co roku kilkoro absolwentów wybiera kierunki studiów proponowane przez nasz Wydział Chemii. Obie grupy realizowały doświadczenia chemiczne z tematu “Związki chromu i manganu”. Warsztaty prowadziła absolwenta tego liceum dr Natalia Ptaszyńska oraz mgr Magdalena Pazda.
26.04.2017
W ostatnią środę kwietnia (26.04) w warsztatach chemicznych uczestniczyły dwie grupy uczniów. Pierwszą stanowili uczniowie z Gimnazjum nr 12 w Gdyni a drugą licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie. Obie grupy realizowały temat “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Zajęcia prowadzili mgr Anna Barabaś i mgr Kinga Westphal.
12.04.2017, 19.04.2017
W dwa kolejne środowe przedpołudnia (12 i 19 kwietnia) w warsztatach chemicznych uczestniczyły cztery grupy uczniów z dwóch maturalnych klas o profilu biologiczno-chemicznym, z II Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku-Wrzeszczu. Wszystkie grupy realizowały temat “Związki chromu i manganu”, a zajęcia prowadzili: dr Małgorzata Czaja, mgr Ewa Sulecka, mgr Edyta Czajkowska i mgr Oktawian Stachurski. Uczniom przy wykonywaniu doświadczeń pomagali studenci z Naukowego Koła Chemików.
05.04.2017
W środę, 5 kwietnia, w warsztatach chemicznych uczestniczyły dwie grupy uczniów z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Warto nadmienić, że każdego roku przychodzi do nas na studia spora grupa absolwentów tej szkoły. Obie grupy realizowały temat “Związki chromu i manganu”, a zajęcia prowadzili mgr Magdalena Pazda oraz mgr Ewa Sulecka i mgr Edyta Czajkowska. Uczniom przy wykonywaniu doświadczeń asystowali studenci z Naukowego Koła Chemików.
06.04.2017
W czwartek, 6 kwietnia, w warsztatach uczestniczyły dwie grupy uczniów z Gimnazjum nr 8 im Obrońców Poczty Polskiej. Tematem spotkania były podstawowe czynności laboratoryjne. Zajęcia prowadziły dr Bożena Karawajczyk z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki oraz dr Barbara Dmochowska z Katedry Chemii Organicznej.
29.03.2017
W środę, 29 marca, gościliśmy dwie grupy uczniów z Gimnazjum nr 4 im. bł. ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia w Gdyni. Jedna grupa wykonywała doświadczenia chemiczne z tematu “Podstawy pracy laboratoryjnej”, a druga z tematu “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Warsztaty prowadzili: mgr inż. Agnieszka Fiszka-Borzyszkowska i mgr Oktawian Stachurski. Uczniom, przy wykonywaniu eksperymentów chemicznych pomagali studenci z Naukowego Koła Chemików.
22.03.2017
W środę, 22 marca, gościliśmy dwie grupy młodzieży zainteresowane chemią. W warsztatach chemicznych uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Malborku oraz z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Gdańsku-Osowie. Obie grupy realizowały doświadczenia chemiczne z tematu “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Warsztaty prowadzili mgr inż. Agnieszka Fiszka-Borzyszkowska i mgr Małgorzata Mędyk wraz z mgr Łukaszem Grabarczykiem. Uczniom przy wykonywaniu doświadczeń chemicznych pomagali studenci z Naukowego Koła Chemików.
15.03.2017
W środę, 15 marca, w warsztatach zorganizowanych przez dr Małgorzatę Czaję uczestniczyły dwie grupy uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Tematem spotkania były reakcje utlenienia i redukcji. Pierwszym zespołem uczniów opiekowała się dr Małgorzata Czaja, drugim zaś dr Dariusz Wyrzykowski. Licealistom, przy wykonywaniu doświadczeń, pomagali studenci I roku studiów magisterskich, uczestnicy Modułu Kształcenia Nauczycielskiego.
8.03.2017
W środę, 8 marca, w warsztatach chemicznych uczestniczyły dwie grupy uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wejhera w Wejherowie. Obie grupy wykonywały doświadczenia chemiczne z tematu „Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Warsztaty prowadzili: mgr Anna Barabaś i mgr inż. Agnieszka Fiszka-Borzyszkowska. Uczniom przy stole laboratoryjnym pomagali studenci z Naukowego Koła Chemików.
08.03.2017
W środę, 8 marca, w warsztatach zorganizowanych przez dr Małgorzatę Czaję uczestniczyły dwie grupy uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Tematem spotkania było badanie właściwości związków nieorganicznych. Pierwszym zespołem uczniów opiekowała się dr Małgorzata Czaja, drugim zaś dr Dariusz Wyrzykowski. Licealistom, przy wykonywaniu doświadczeń, pomagali studenci I roku studiów magisterskich, uczestnicy Modułu Kształcenia Nauczycielskiego.
1.03.2017
W środę, 1 marca, zorganizowano warsztaty chemiczne dla dwóch grup uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Oba zespoły realizowały doświadczenia chemiczne na temat: “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Warsztaty prowadzili mgr Agnieszka Kozłowska i mgr Oktawian Stachurski. Uczniom swoją pomocą przy stole laboratoryjnym służyli studenci z Naukowego Koła Chemików.
12.01.2017
W czwartek, 12 stycznia, w warsztatach zorganizowanych przez dr Małgorzatę Czaję uczestniczyła grupa młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie. Tematem spotkania były metody rozdziału mieszanin oraz otrzymywanie i badanie właściwości kwasów, zasad i soli. Uczniom pomagali studenci II roku studiów magisterskich, uczestnicy Modułu Kształcenia Nauczycielskiego.
11.01.2017
W środę, 11 stycznia, gościliśmy dwie grupy uczniów z klas I-III z II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Jedna grupa młodzieży wykonywała doświadczenia chemiczne z tematu “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”, a druga, którą stanowili przyszli maturzyści, realizowała temat: “Związki chromu i manganu”. Warsztaty były prowadzone przez mgr Agnieszkę Fiszka-Borzyszkowską i mgra Oktawiana Stachurskiego.
20.12.2016
We wtorek, 20 grudnia, odbył się wykład popularno-naukowy, w którym uczestniczyli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie i XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Na tym spotkaniu prof. dr hab. inż. Marek Kwiatkowski zapoznał licealistów z tematem dotyczącym wody (m.in. przedstawił wyjątkowe właściwości wody, możliwe do zaobserwowania w codziennym życiu, a wynikające z budowy jej cząsteczek i ich wzajemnych oddziaływań, omówił zagadnienie wód naturalnych).
15.12.2016
W drugich warsztatach odbywających się 15 grudnia 2016 roku i zorganizowanych przez dr Małgorzatę Czaję z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki, wzięła udział grupa młodzieży z XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Uczniowie wykonywali doświadczenia dotyczące chemii związków węgla. Opiekowali się nimi studenci II roku studiów magisterskich, uczestnicy Modułu Kształcenia Nauczycielskiego.
15.12.2016
W czwartek, 15 grudnia 2016 roku, odbyły dwa warsztaty dla uczniów. W pierwszym spotkaniu uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Tematem zajęć był charakter kwasowy i zasadowy w układzie okresowym. Warsztaty zostały przeprowadzone przez studentów II roku studiów magisterskich, uczestników Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
14.12.2016
W środę, 14 grudnia, gościliśmy dwie grupy młodzieży z I Akademickiego LO im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni. Jedna grupa realizowała temat “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje” a druga “Związki chromu i manganu”. Warsztaty prowadzili mgr Agnieszka Kozłowska i mgr Marcin Czapla. Uczniom przy stole laboratoryjnym swoją pomocą służyli studenci z Naukowego Koła Chemików.
08.12.2016
W czwartek, 8 grudnia 2016 roku, w drugich warsztatach, zorganizowanych przez dr Małgorzatę Czaję z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki, wzięła udział kolejna grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Tematem spotkania było badanie właściwości chemicznych związków organicznych. Uczniowie pracowali we współpracy ze studentami II roku studiów magisterskich, uczestników Modułu Kształcenia Nauczycielskiego.
08.12.2016
W czwartek, 8 grudnia 2016 roku, odbyły dwa warsztaty dla uczniów. W pierwszym spotkaniu uczestniczyła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Tematem zajęć było badanie właściwości chemicznych różnych typów związków nieorganicznych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez studentów II roku studiów magisterskich, uczestników Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
7.12.2016
W środę, 7 grudnia, gościliśmy dwie grupy młodzieży z pierwszej i drugiej klasy I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sopocie. Oba zespoły uczniów realizowały temat: “Związki chromu i manganu”. Warsztaty były prowadzone przez mgr Agnieszkę Kozłowską i mgra Marcina Czaplę. Licealistom przy stole laboratoryjnym pomagała studentka z Naukowego Koła Chemików.
01.12.2016
W czwartek, 1 grudnia 2016 roku, odbyły drugie w tym dniu zajęcia zorganizowane dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Tematem spotkania było badanie właściwości jednofunkcyjnych związków organicznych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez studentów II roku studiów magisterskich, uczestników Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
01.12.2016
W czwartek, 1 grudnia 2016 roku, odbyły zajęcia laboratoryjne, w których wzięła udział młodzież z XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Tematem warsztatów były właściwości podstawowych typów zawiązków nieorganicznych. Zajęcia zostały przygotowane przez studentów Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
30.11.2016
W ostatnią środę listopada (30.11.br.) gościliśmy dwie grupy uczniów: pierwszą stanowili licealiści z I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie, a drugą uczniowie z Middle International School of Gdańsk. Z uwagi na to, że wśród młodzieży byli gimnazjaliści m. in. z Norwegii i Francji, warsztaty były prowadzone w języku angielskim. Obie grupy uczniów realizowały temat “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Warsztaty prowadzili mgr Anna Barabaś i mgr Teresa Łepek. Przy stole laboratoryjnym uczniom służyli pomocą studenci z Naukowego Koła Chemików.
23.11.2016
W środę, 23 listopada, w warsztatach chemicznych uczestniczyły dwie grupy gimnazjalistów, jedna z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Wejherowie, a druga z Gimnazjum Sportowego nr 24 w Gdańsku. Z pierwszą grupą młodzieży pracowała mgr Agnieszka Kozłowska, z drugą zaś mgr Agnieszka Fiszka-Borzyszkowska. Gimnazjaliści z obu szkół wykonywali doświadczenia z tematu “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. W pracy laboratoryjnej swoją pomocą służyli im studenci z Naukowego Koła Chemików.
17.11.2016
W czwartek, 17 listopada 2016 roku, odbyły zajęcia laboratoryjne zorganizowane dla młodzieży z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Tematem spotkania były Jednofunkcyjne związki organiczne. Zajęcia zostały przygotowane przez studentów Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
16.11.2016
W środę, 16 listopada 2016 roku, gościliśmy dwie grupy uczniów z I i II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Jedna grupa realizowała temat “Podstawy pracy laboratoryjnej”, a druga “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”. Warsztaty prowadzili mgr Marcin Czapla i mgr Oktawian Stachurski.
09.11.2016
W środę, 9 listopada 2016 roku, w warsztatach chemicznych uczestniczyła grupa gimnazjalistów z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Malborku, z którymi zajęcia prowadził mgr Marcin Czapla oraz grupa licealistów z XXIV LO im. Stefana Banacha w Gdańsku, z którymi warsztaty prowadził mgr Oktawian Stachurski. Obie grupy wykonywały doświadczenia z tematu “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”, a swoją pomocą służyli im studenci z Naukowego Koła Chemików.
Gimnazjum | Liceum |
03.11.2016
W czwartek, 3 listopada 2016 roku, odbyły się drugie w tym dniu zajęcia laboratoryjne zorganizowane dla młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Tematem spotkania były Reakcje charakterystyczne związków organicznych. Zajęcia zostały przygotowane przez studentów Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
03.11.2016
W czwartek, 3 listopada 2016 roku, grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku wzięła udział w pierwszych w tym dniu warsztatach pt. Właściwości podstawowych typów związków chemicznych. Zajęcia zostały zorganizowane przez studentów Modułu Kształcenia Nauczycielskiego pod kierunkiem dr Małgorzaty Czai z Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.
26.10.2016
W dniu 26 października rozpoczęliśmy na naszym Wydziale kolejny rok warsztatów chemicznych. Tego dnia gościliśmy dwie grupy młodzieży. Pierwszą grupę stanowili uczniowie Gimnazjum nr 25 w Gdańsku, którą opiekowała się mgr Agnieszka Kozłowska. Druga grupa składała się z uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie. Dla nich zajęcia prowadziła mgr Anna Barabaś. Obie grupy uczniów wykonywały doświadczenia z tematu “Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”, a wspomagali ich studenci z Naukowego Koła Chemików.
Gimnazjum | Liceum | ||