Studia stacjonarne
Studia stacjonarne - regulamin
- Praktyki dla Studentów Wydziału Chemii są Obowiązkowe i stanowią integralną część planu studiów.
- Wybór zakładu pracy, w którym odbywana będzie realizowana praktyka zawodowa należy do studenta. Student może dokonać wyboru spośród krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw, działających w branży gospodarki związanej tematycznie z kierunkami badań i dydaktyki, prowadzonej przez Wydział Chemii, w szczególności na kierunku studiów, na który student uczęszcza. W przypadkach niejasnych decyzję o możliwości realizacji praktyki w miejscu zaproponowanym przez studenta podejmuje Kierownik praktyk zawodowych (dla każdego kierunku) w porozumieniu z Dziekanem ds. Studiów.
- Student indywidualnie poszukuje miejsca odbywania praktyki zawodowej. Decyzję w sprawie skierowania studenta do wskazanego przez niego miejsca odbywania praktyki oraz zmiany terminu praktyki podejmuje Kierownik praktyk zawodowych. Student może również korzystać z oferty firm, które nawiązały formalną współpracę (poprzez podpisanie umowy) z Uniwersytetem Gdańskim i zobowiązały się do umożliwienia studentom odbycia praktyk.
- Chęć przystąpienia do praktyk zawodowych z własnej inicjatywy student musi zgłosić do Kierownika praktyk zawodowych dostarczając wypełnione przez zakład pracy poświadczenie o możliwości przyjęcia na praktykę (może być e-mail potwierdzający przyjęcie na praktykę). Na podstawie tego poświadczenia student odbiera od Kierownika praktyk zawodowych porozumienie i skierowanie. W przypadku, jeśli zakład pracy, który organizuje praktykę, chciałby uzyskać informacje co do jej programu należy przedstawić mu wyjaśnienie w sprawie programu praktyk.
- Studenci realizują praktykę zawodową w czasie letnich wakacji zgodnie ze szczegółową organizacją roku akademickiego w czasie wolnym od zajęć. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Kierownika praktyk zawodowych i Dziekana, mogą odbywać się również w systemie śródrocznym.
- Każdy student przystępujący do odbycia studenckiej praktyki zawodowej zobligowany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (zapewnia Uczelnia) i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
- Uczelnia pokrywa koszty ubezpieczenia (NNW).
- Studentowi nie przysługują żadne inne roszczenia finansowe, ani w stosunku do Uczelni, ani w stosunku do zakładu pracy, w którym odbywa praktykę.
- Student zgłasza się na praktykę w dniu jej rozpoczęcia po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu z zakładem godziny rozpoczęcia praktyki.
- W czasie trwania praktyki student zobowiązany jest do zrealizowania praktyki zgodnie z ustalonym programem, a ponadto do:
- przestrzegania zasad odbywania praktyki określonych przez Uczelnię,
- przestrzegania ustalonego przez organizatora praktyki porządku i dyscypliny w miejscu realizacji praktyk,
- stawiania się w miejscu praktyki o godzinie wyznaczonej przez osobę prowadzącą praktyki z ramienia zakładu pracy,
- usprawiedliwiania i odnotowywania w dzienniku praktyk każdej nieobecności (usprawiedliwiona nieobecność na praktyce nie może przekraczać 3 dni podczas trwania praktyki. Dłuższe nieobecności z przyczyn losowych po uzgodnieniu z zakładowym Opiekunem praktyk podlegają odpracowaniu w innym terminie),
- przestrzegania zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej,
- przestrzegania zasad zachowania tajemnicy służbowej i państwowej oraz ochrony poufności danych w zakresie określonym przez organizatora praktyk,
- podporządkowania się zaleceniom kierownictwa zakładu pracy oraz przestrzegania przepisów obowiązujących w miejscu odbywania praktyki,
Nie przestrzeganie przepisów dyscypliny pracy lub warunków zawartych w umowie (porozumieniu), skutkuje odwołaniem studenta z miejsca odbywania praktyki zawodowej.
- W czasie trwania praktyki student jest zobowiązany zgłaszać pracodawcy, a także Kierownikowi praktyk zawodowych wszelkie sprawy mające negatywny wpływ na realizację programu praktyki.
- W celu zaliczenia zawodowych praktyk student zobowiązany jest po ich zakończeniu do dostarczenia Kierownikowi praktyk zawodowych:
- opinii o przebiegu praktyki wystawionej przez zakładowego Opiekuna praktyki, potwierdzoną pieczątką i podpisem,
- 2-stronnicowego (jedna kartka) sprawozdania podpieczętowanego przez zakład pracy i podpisanego przez studenta; sprawozdanie powinno zawierać nazwę i ogólną charakterystykę miejsca realizacji praktyk zawodowych, krótką prezentację zrealizowanych zadań podczas odbywania praktyki, oraz dokładny opis jednego, wybranego zadania badawczego zrealizowanego przez studenta,
- wypełnionego dziennika praktyk (zawierającego opis zadań wykonywanych przez studenta) podpisanego przez Opiekuna praktyk z ramienia zakładu pracy, w którym realizowane są praktyki zawodowe.
- Praktyka zostanie zaliczona po akceptacji Kierownika praktyk zawodowych. Student jest informowany o zaliczeniu lub niezaliczeniu danego zakresu praktyki zawodowej za pośrednictwem informatycznego systemu obsługi studiów.
- Każdy student chcący podejść do egzaminu dyplomowego, powinien rozliczyć się z praktyk zawodowych do końca ostatniego semestru studiów i co najmniej na miesiąc przed złożeniem pracy dyplomowej. W konsekwencji nieuregulowania praktyk zawodowych w terminie, student nie może podejść do egzaminu dyplomowego.
- Praktyka zawodowa jest przedmiotem ujętym w programie studiów, a jej niezaliczenie w terminie pociąga za sobą skutki przewidziane w Regulaminie Studiów.
- Z obowiązku odbycia praktyki może być zwolniony wyłącznie student, który pracuje zawodowo lub pracował zgodnie ze specjalnością kształcenia. Decyzję o zwolnieniu podejmuje Kierownik praktyk zawodowych w porozumieniu z Dziekanem na pisemny wniosek osoby zainteresowanej uzupełniony o dokumentację zaświadczającą o stażu pracy, zajmowanym stanowisku i ewentualnie zakresie obowiązków.